mf
Soru Sahibi
15 Haziran 2016 17:13

karaciğer yağlanması grade 2 ve büyüme

iyi günler doktor bey. yaşım:28 kilom:84 boyum:1.74 hafif mide şikayetiyle gittiğim doktorda yapılan tetkikler sonucu karaciğerde 2 grade hepatosteatoz derecede yağlanma görülmüştür. ayrıca karaciğer boyutuda 17 cm olarak normalden büyük izlenmiştir. ayrıca yoğun gaz gözlenmiştir. diğer bulgular ise normal gözlenmektedir. yapılan kan tahlillerinde ast: 18 (normal değer 5-34) , alt: 21 (normal değer 0-55) glukoz: 89 (normal değer *** *** **) kolestrol: 118 (normal değer 0-199) hdl kolestrol: 35 (normal değer 35-70) ldl kolestrol: 66 (normal değer 0- 130) trigliserid: 86 (normal değer 0-149) bu şekilde gözlenmiştir. diğer sonuçlarımın hepsi normal seviyelerin içindedir. iki yıl önce alkolü bırakmış durumdayım. ayrıca hiç sigara kullanmadım. ders düzenim dolayısıyla bu dönem aktif yaşam tarzım yoktur. bu bulgular netiecesinde doktorum günde bir kere ursactive ve günde iki kere matofin ilaçlarıyla tedaviye başladı ayrıca sıkı diyet ve egzersiz yapmak gerektiğini söyledi. size sormak istediğim soru doktorum şeker düzeyim normal seviyede ve insülin dereceme bakmadan şeker ilacı yazması normal bir durum mudur? çevremden söylenenlere göre gereksiz şeker ilacı kullanmak şeker hastalığına yol açabilir görüşleri ne derece doğrudur. bu olgulara göre ne şekilde tedavi önerirsiniz. egzersiz ve uygun diyetle yağlanmayı sıfıra indirip sorunu tamamen ortadan kaldırmak mümkün müdür? cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

ŞİKAYETLERİNİZ DAHİLİYE BÖLÜMÜNÜ İLGİLENDİRİYOR GASTROENTEROLOJİ BÖLÜMÜNDEN DESTEK ALIN İYİ GÜNLER

20 Haziran 2016 16:05