KT
Soru Sahibi
31 Ekim 2020 01:24

karaciğer büyüklüğü

Merhaba hocam; Yaşım 37 Emar sonucumda karaciğer büyümesi çıkmış. İnceleme aksiyal planda T1, T2, koronal planda pelvise yönelik aksial planda T1, T2 koronal planda T2 ve sagital planda T2 ağırlıklı görüntüler eşliğinde gerçekleştirilmiştir. *Karaciğer boyutu uzun aksta 175 mm ölçülmüş olup artmıştır. Karaciğer parankimi homojen sinyal intensitesinde görüntülenmiştir. Portal ve hepatik venler, koledok normal genişliktedir. İntrahepatik safra yollarında dilatasyon saptanmamıştır. Safra kesesi homojen görünümdedir. Dalak ve pankreas normal boyutlarda ve homojen parankim yapısındadır. *Sağ böbrekte büyüğü 20 mm çapa ulaşan kortikal kistler izlenmektedir. Her iki böbrek büyüklüğü tabii ve konturları düzgündür. Renal korteks ve medullalarının sinyal intensiteleri tabiidir. Pelvikalisyel yapılar normal genişliktedir. Perirenal yağ dokusu homojen görünümdedir. Sürrenal bezlerin büyüklük ve konfigürasyonları, sinyal intensiteleri tabiidir. V.kava inferior ve aorta normal genişliktedir. Paraaortik alanlarda ve retroperitoneal bölgede patoloji saptanmamıştır. bu sonuçlar tehlike arz eder mi ya da nasıl bir yol izlemem gerekir

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yusuf Akcan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

tek başına 17 buçuk santimetre karaciğer için bir şey söyleyemem . MR niçin çekildiği şikayetleri nelerdir bunlarla ilgili sorunuzda hiçbir şey yok Bir Gastroenteroloji uzmanına başvurun

9 Aralık 2020 09:56