KG
Soru Sahibi
4 Ekim 2011 20:55

Kanal tedavisi sırasında kanal içinde alet kalması

Ahmet bey Eşim e bugun kanal tedavısı yapılırken tam işlem bitmek uzereyken kanalın içinde 6 numara kanal temizleme ignesi kırıldı ve ustu geçici olarak kapatıldı haftaya doldurulmak uzere fakat içimiz hic rahat degil o ıgne orada kalacakmıs eger sorun yaratırsa ılerde diş çekilip ancak ozaman cıkartılabilinirmiş sizce ne yapmalıyız dişi de boşu boşuna kaybetmek istemiyoruz ama bu durumda bizi korkutuyor sonucta metal birsey orada kaldı ne yapalım sorun çıkıp çıkmayacakmı diye bekleyelım mı yoksa dişi mni çektirelim Saygılar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Dt. Ahmet Saraçoğlu
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Selam. Kanal tedavisi sırasında kanal içinde alet kırılması oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Malesef kırılan alet sıkışma sonucu orada kaldığı için çıkartılabilmesi de pek mümkün değildir. Buna rağmen kanalın iyi bir şekilde doldurulması mümkün olabilirse herhangi bir sorun olmadan o diş uzun süre ağızda hizmet verebilir. Bu nedenle şu anda dişi çektirmenizi önermem ancak sık sık kontrol (röntgen) ettirmenizi öneririm. Saygılarımla Prof. Dr. Ahmet Saraçoğlu

5 Ekim 2011 17:25