BA
Soru Sahibi
23 Eylül 2016 11:08

kan pıht. ile ilgili

merhaba hocam, benim 2 düşüğüm oldu ikiside 5 haftalıkken sonlandı.test yapmıştım sonuç olarak faktör v leiden(G1691A) G/G , Protrombin (G*** *** **A) G/G , MTHFR C677T C/T (HETEROZİGOT MUTANT) , MMTHFR A1298C A/A , PAI 4G/5G 5G/5G çıkmıştı testten sonra 1 ay sonra hamile olduğumu öğrendim doktoruma gösterdiğimde oksapar 4000 ve coraspin verdi 8 haftalığa kdr geldim ama çevremdeki kişiler bu kan pıh. olmadığı iğne gereksiz verdiğini sölüyor kafam karıştı bununla ilgili yardımınızı rica ederim teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Mthfr gen mutasyonlarının gebelik kayıplarına etkisi minimaldir yani kan sulandırıcı tedavi zorunlu değildir, bunun yanısıra bazı görüşlere göre herhangi mutasyon taşımayan yada hiç test yaptırmamış kişilere bile ilaç verilebilmektedir. dolayısıyla size verilen tedavi yanlış diyemeyiz ama bana göre gerekli değil zira önceki düşüklerinizin sevebi taşıdığınız mutasyon deiğil çünkü 9 hafta öncesi düşükler bu sebeple meydana gelmez Saygılar Dr Volkan Baltacı

24 Eylül 2016 09:10