ÖZ
Soru Sahibi
15 Nisan 2013 23:12

kalp yetmezliği

iyi günler hocam ben Cerrahpaşa'da tıp öğrencisiyim size bir sorum olacaktı. Babam şimdi 64yaşında ve by-pass ameliyatı oldu yaklaşık 10 yıl önce ve ameliyattan itibaren düzenli ecopirin ve beloc kullanıyor,diyet yapıyor.Yaklaşık iki ay önce ekg si cekildi hipertansiyon ve biraz kalp yetmezliği olduğu söylendi VENATON 80 mg tavsiye etti, şimdiye kadar sürekli doktora görünürdü ama böyle birşey söylemenmemiştİ ve doktor kalbinin yorduğunu söylemiş. Bu durumun etyolojisine neyin neden olabileceğini sormak istedim ve bu andan sonra tavsiyenizi alabilir miyim.Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Kaçıncı sınıfta olduğunu bilmiyorum ama kalp yetmezliğine sebep olan durumlarla ilgili rahatlıkla bilgi alabilecek bir durumda olduğunu düşünüyorum. Ama bypass olmuş, koroner arter hastası ve hipertansiyonu olan bir kişide muhtemelen eşlik eden bir kalp krizi durumu da varsa kalp yetmezliğine ait bazı bulguların ve semptomlar beklenebilir. İlaç tedavisi ve Ekokardiyografik takip gerekir. Şayet şikayetleri varsa tekrardan koroner Anjiyografi de önerilebilir.. Geçmiş olsun..

17 Nisan 2013 20:34