SY
Soru Sahibi
14 Şubat 2021 02:25

Kalp deligi vsd

Slm lar benim dogus tan gelen kalbimde vsd perimembranöz kalp deligi var 2 dogum yaptım sorunsuz geçti ama beni ilerisi düşündürüyor risklerim çokmu ani ölüm yaparmı bu hastalık normal yaşamıma engel olurmu yani eninde sonunda sorun yaparmı şu yaşıma kadar belirti vermedi bayılma nefes darlığı vs ama normal insanlar gibi sorunsuz bir şekilde yaşıyorum yaşarmiyim ne gibi sorunlarla karsilasırım kusurum varsa affola yorum yaparsanız sevinirim tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)

Selamlar sorunsuz 2 doğum yapabildiğinize göre VSD küçük ve kalp boşluğunu büyümeyen kalp fonksiyonunu olumsuz etkilemeyen özellikte. Hayatınızın geri kalam bölümünde muhtemelen ciddi bir yakinmaniz olmadan yaşayacaksınız. Ancak vsd bölgesinin küçük bir ihtimal de olsa mikrop kapma ve endokardit dediğimiz olumsuz bir durumla karşılaşma ihtimaliniz var. Bu nedenle diş çekimi gibi kanda bakteri salınımı oluşturacak girişimler öncesi ve sonrası antibiyotik korumasi çok önemlidir. Diş hijyenine çok önem vermelisiniz.

28 Şubat 2021 12:27