13 Mayıs 2021 14:28

Kalça protezi

Annem 52 yaşında iki sene önce Osteonekroz ve kemik iliği ödemi ( kalça da )teşhisi kondu. Ameliyat oldu Core Dekompresyon ve greft bu ameliyatlı oldu. Doktor ödemin vücudun kendi yaptığını yani sürekli yenilediğini söyledi. Şuan ağrıları tekrar başladı.Koltuk değneklerini kullanmaya tekrardan başladı. Sorum kemik kesilip kalça protezi takılırsa bu kemikliği ödemi tekrardan oluşur mu ? Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Cahit Koçak
Ortopedi ve Travmatoloji

Kalça ekleminde dolaşım bozukluğuna bağlı gelişen bu hastalık karmaşık bir hastalıktır. Hastalığın oluşması bir çok sebepe bağlı olabilir. Tedavide bu dolaşım bozukluğuna bağlı sebeplerin araştırılması ile birlikte bir yol izlenir. Annenize yapılan ameliyat kalça eklem kan dolaşımını artırmayı amaçlayan bir işlem(coredekompresyon). Kalça protezi ameliyatından sonra kan dolaşımı bozulması ya da kemik ödemi tekrarlaması genellikle beklenmez. Kalça protezi ameliyatı gerekli olup olmadığı iyi bir klinik ve radyolojik değerlendirme sonrasında planlanılmalıdır. Geçmiş olsun

14 Mayıs 2021 00:48