DA
Soru Sahibi
4 Mart 2017 23:06

Kahta mutasyon taramasi

Hocam iyi geceler konjenital adrenal hiperplazi tanisi dogrultusunda yaptirdigim CYP21A2 geni mutasyon raporunda 11 mutasyon taranmis olup mutasyon saptanmamistir ayni sekilde HSD3B2 geni mutasyon saptanmamistir(tabi sonuclarda sadece ekzon intron bileskelerindeki mutasyonlar diyor) ve CYP11B1 yine mutasyon saptanmamistir diyor taranan ekzon ve ekzon intron bileskeleri icin diyor simdi hocam benim bikac sorum var oncelikle CYP21A2 geninde daha kac mutasyon var benimki 11 taranmis bu 11 mutasyon en fazla gorulrnlermi yoksa daha cok da varmi soru 2 ekzon intron bileske kisinlari disinda kalan kisinlarda da mutasyon varmi yoksa sadece bize o bolgeler mi lazim 3 ben gec baslangicli kahsam XRXr formunda miyim yoksa xrxr mi kortizol acth sentezimde sikinti yok geenital organlarimda sorun yok adetlerim duzenli sadece killanmam var hat safhada 4 evlenecegim kisi de 2 ihtimal mi var hani erkeklerde tasiyicilik oluyor mu yani benim hasta kiz ve erkek bebek dunyaya getirme ihtimalim yuzde kac hocam birde sizce ben kahla ilgili tum testleri tum gen dizi analizi adi altinda tekrar yaptirayimmi yoksa yapilanlar yeterlimi nolursunuz birde genetik danisma nasil alabilirim

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba, CYP21A2 geninde daha çok sayıda mutasyon vardır, belli mutasyonlara yönelik testler yapıldığı zaman herhangi bir mutasyon tespit edilemediğinde ilgili genlere ait tüm gen tarama testi yapılmasını isteriz. Intron ekzon bileşke sinde ki mutasyonlar da taranabilir. Çekinik karakterdeki hastalıklar için mutasyon taşıyan bireyin hasta çocuk doğurması ihtimali diğer eşin de mutasyon taşıyıp taşımadığına bağlıdır. Xe bağlı taşıyıcılıkta ise annenin erkek çocukları hasta kız çocukları ise taşıyıcı olabilir. saygılar

7 Mart 2017 14:02
DA
Soru Sahibi

Hocam sizi rahatsiz ediyorum hakkinizi helal edin ama ben simdi tum gen dizi analizi yaptirinca heterozigot mutasyon cikarsa benim saglikli erkek bebek dogurma ihtimalim tasiyici oldugum icin yokmu yada %25 ihtimal varmi

8 Mart 2017 07:51

Merhaba, sorduğunuz soruya doğru bir cevap alabilmeniz için bir genetik uzmanının bilmesi gereken bazı cevaplara ve ayrıca alternatif durum ve olasılıkları size sorması gerekir. Yani bu konuda yanlış yönlenmemeniz için bir genetik uzmanından randevu alarak danışmanlık almanız sağlıklı olandır. Saygılar

8 Mart 2017 11:17