BN
Soru Sahibi
24 Eylül 2019 11:41

Kabizlik problemi

Sayın hocam benim oğlum 3 yaşında ve yaklaşık 1.5 senedir kabızlık problemi yaşıyor. 1 yaş civarında olduğu ishali kesmek için doktorumuzun önerdiği mamayı bir iki kullanmamız sonucu kabız oldu ve 4-5 gün kadar kakasını yapamadı ve bundan sonra hep aglayarak yaptı sonra yine doktorumuzun tavsiyesiyle 'dulcosoft gaita yumuşatıcı ilacı' kullanmaya başladık, ama sanırım geç kalmıştık çünkü kaka yapma korkusu başladı ve kakasını tutmayı öğrendi ve kabızlığı geçmedi. Bir çocuk gastroentrolojisi doktoruna gittik, o da aynı ilacın dozunu artırmamızı önerdi ve çocuk hergün kaka yapacak durumda olmalı bu uzun bir süreç dedi, ishal olmayacak şekilde ilacın dozunu ayarlamayı öğrendim tam artık korkmadan tabii yine ilaçla kakasını yapmaya başladı ki (birkaç ay sürdü), bez kullanmayı bıraktık tuvalet eğitimine geçince yine kakasını tutmaya balşadı. Psikoloğa da gittik ve bir çözüm bulamadık hocam ne yapmalıyız? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

İlacı uzun süre kullanmak gerekir. Tuvalete alıştıktan sonra kesmek gerekirdi..

30 Eylül 2019 17:15