DO
Soru Sahibi
16 Mart 2021 14:24

İnme yaşamış olma ihtimalimden korkuyorum

Merhabalar ,adım Onur. 18 yaşındayım. Yaklaşık 1 sene önce spor yaparken birden bire başımın döndüğünü, üst damağımın veya dudağımın titrediğini hissettim. Halsizlik ve baygınlık arasında gidip geliyor gibiydim. Spor yapmayı hemen bıraktıktan sonraki 5 dakikalık süre içerisinde bayılacak gibi oldum ve kendimi yatma pozisyonuna aldım. Kendimi refleksif olarak tutarken kollarım ve ellerim uyuşmaya ve el parmaklarım içeri doğru olacak şekilde kendiliğinden kasılmaya başladı. Biraz sonra boynum ve omzum şiddetli şekilde kasılacaktı. Ardından kollarım ve boynum kitlenmeye başladı ve buna sırtım da eklenmişti. Hiçbir şekilde kollarımı hareket ettiremiyor ve parmaklarımı açamıyordum. 5 dakika içinde kendimi ciddi bir vaziyette buldum asla hareket edemiyordum. Biraz temiz hava aldıktan sonra ve çevredekilerin yardımıyla yürümeye başladığımda yavaş yavaş eski gücüme kavuştuğumu, kaslarımın gevşediğini hissettim. Spor hocamın bana bir şeyimin olmadığını ve sadece sporu abarttığımdan dolayı vücudumun yorgun kaldığını ve sinir sistemimin bu yüzden böyle tepki verdiğini söyledi. Ben de o yüzden kafaya pek takmamaya çalıştım. Her ne kadar düşünmemeye çalışsam da bir süredir beni endişelendiren ve neden olduğunu anlamaya çalıştım bir hadise idi. İnternette yaptığım araştırmalar sonucu nedenini anlamaya çalışırken önüme çıkan bir makale sonucu 'inme' belirtilerini okurken kendimde de yaşadığım birçok semptomun inme belirtisi olarak geçtiğini gördüm. Kendimde kalıcı bir hasarın olduğunu düşünmesem de bu hastalığın daha kötü bir şekilde nüksetme oranı ihtimali hasarsız bir şekilde atlatılsa bile yükseliyormuş. Kendimde kalıcı bir beyin hasarının kalmış olmasından endişe duyuyorum. Ek olarak tüm bu yaşanan hadiseden önce 8 yaşında bir bisiklet kazası geçirdim bu kaza sonucunda kafa kemiğim kırıldı deri üstü beyin kanaması geçirdim. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nelerdir, bana yardımcı olursanız çok minnettar olurum. Saygılarımla...

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Mehmet kazım Berköz
Kalp Damar Cerrahisi

Geçmiş olsun Onur bey anlattığınız durumun kalp damar hastalıkları ile çok ilgisi yok gibi gözüküyor sizin önce bir nöroloji doktoruna görünmeniz lazım o yardımcı olacaktır size.

16 Mart 2021 15:00