ZS
Soru Sahibi
11 Mayıs 2021 00:29

Ilk cinsel iliski sonrası adet gecikmesi

Merhaba 7 nisanda adet oldum. 14 nisan ve 27 nisanda iki kez iliskiye girdik. Kondom kullandık ama sonra bir süre de kondomsuz devam ettik ama boşalma olmadı. Normalde adet düzensizliğim neredeyse hiç yoktur. Gününde olurum ama aynı zamanda ilk kez 7 nisanda cinsel ilişkiye girdim ve cinsel iliski sonrası adet gecikmesi oluyormuş. Şu an 11 mayıs ve hala adet olmadim ve olacak gibi hissetmiyorum. Cinsel ilişkinin oldugu tarihler ovulasyonuma uzak diye önemsememiştim ama hamile olma ihtimalim var mı? Biraz tedirgin olmaya basladım. Simdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

1. Cinsel ilişki sonrası adet gecikmesi olduğu bilgisi safsatadır. 2. Boşalma olmasa da vajinal cinsel ilişki gebelik için risklidir. 3. Yumurtlama günü her ay değişir. Yumurtlama gününe göre ilişki planlamak risklidir. Gebelik olması için yumurtlamadan 0-72 saat öncesi süresi içinde cinsel ilişkide bulunulması gerekir çünkü sperm yumurtayı en çok 24-48 saat içinde döller. Bu süreçte günde birden fazla olmamak üzere hergün veya gün aşırı ilişki en kısa sürede gebelik getirir. Nadiren 5-7 güne kadar spermin yumurtayı dölleyebilme kapasitesi vardır. Bazı çiftler daha çabuk gebelik olsun diye günde birden daha sık ilişkide bulunmayı ya da bazı erkekler spermler güçlensin diye 1 hafta hatta daha uzun cinsel perhiz sonrası ilişkiyi dener, oysa ikisi de yumurtanın döllenme şansını azaltır. Yumurtlama öncesi dönem ilişki en çok gebelik getirir. Bu günlerde kadında giderek artan yumurta akı gibi berrak bir akıntı olur ve yumurtlama ile birlikte akıntı kaybolur. Yumurtlama olduktan sonra en fazla 24 saatte döllenebilir. Demek ki yumurtlamadan itibaren 24 saat içinde de gebelik olasıdır. Toplarsak 72 saat öncesi + 24 saat sonrası, eder 4 gün. Hadi tedbirli davranalım, spermlerin çok etkin olduğunu varsayalım, toplam 6 gün öncesi, 1 gün sonrası 7 gün ilişki gebelikle sonuçlanabilir. Gelelim yumurtlamaya.. Her ay günü değişir. Adet başından bir sonrakinin ilk gününe kadarki süre yani normal adet sıklığı 21 gün ile 35 gün arasıdır. Bir sonraki adet yumurtlamadan 12-14 gün sonra başlar. Yani adetleriniz 35 günde 1 ise yumurtlama 35-12/14 gün öncesidir. 21 günde 1 adet oluyorsanız 21-12/14 günde yumurtlama olur. Yumurtlama olduktan sonraki ilk 24 saatten sonraki günlerde, bir sonraki adetten sonraki yumurtlama günlerine kadar, gebelik olasılığı yoktur. 2-3 ayda bir düzensiz adet gören birisi bile tesadüfen her hangi bir gün yumurtlayabilir. Özetle yumurtlama günü tahmin ederek cinsel ilişki zamanlamak çok yanlıştır. Her zaman kaza gebeliği olabilir. Hiç korkusuz ilişki ancak adet kanama sürecinin ilk birkaç gününde olacak ilişkidir. Bu arada vajinal, oral, anal, her türlü cinsel ilişkide prezervatif kullanmayı ihmal etmeyiniz. Cinsel geçişli hastalık kapmanız (HPV, Herpes, AIDS dahil) en az gebelik kadar istenmeyen bir durumdur ve bedelini ömür boyu ödersiniz. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (CİNSELLİK, bekaret, gebelikten korunma) ulaşabilirsiniz.

11 Mayıs 2021 11:39