UU
Soru Sahibi
15 Eylül 2020 14:28

İlaç yan etkisi

Hocam merhaba, ben 2019 yılı Mayıs ayında avelox 400 mg kullandım. İlacı içtiğim ilk gün kustum. Dr a ilettim ama ilaca devam etmemi, kusmamın ilaçtan kaynaklanmadığını belirtti. İlacı bitirdim fakat daha sonra sürekli hasta olmaya başladım. Biraz soğukta kalsam ayaklarım üşüyordu. Bu yıl nisan ayında da bronşit oldum. Dr a geçmiş yıl kullandığım antibiyotikten dolayı bağışıklığımın düştüğünü ilettim. O da tavanic yazdı. İlacı kullandım ama 2 ay boyunca bağışıklığım iyice düştü ve bronşit geçmedi. Sonra başka Bld hastaneye gittim. Orada da 1 gün hastane de kaldım. Fakat gece cipro vermişler serum ile. Hastaneden çıktıktan yaklaşık 1 ay sonra kollarımda çok şiddetli ağrılar başladı, 2 kg lık bir şeyi kaldıramaz oldum ve direncim de iyice düştü. Şimdi tavanic i içeli 5 buçuk, cipro serumun üzerinden 3 buçuk ay geçti. Bu ilaçların tamamı florakinolon grubundaymış ve sanırım bana çok ciddi Reaksiyon gösterdiler. hala iyileşemedim. Kollarım çok ağrıyor. 30 derece sıcaklıkta ayaklarım üşüyor. Direncim çok düşük. Bazen biraz iyi oluyorum ama küçücük rüzgarda tekrar hasta oluyorum. Bağırsak flora mı çok ciddi etkilemiş olabilir mi bu ilaçlar? Kan tahlillerimde bir sorun gözükmüyor. Sizce ne yapmalıyım? Yoksa kışı geçiremeyeceğim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Atila Karaalp
Tıbbi Farmakoloji

Sayın Uğur Bey: Bu anlattıklarınızın ne bağışıklık sisteminizle, ne de kullandığınız ilaçlarla bir ilgisi var. Bence bu şikayetlerinizin altında psikiyatrik bir problem yatıyor olabilir. Bu nedenle bir psikiyatrist meslektaşıma muayene olmanızı önereceğim. Sağlıklı günler dilerim.

16 Eylül 2020 13:37