em
Soru Sahibi
17 Temmuz 2014 19:33

İlaç yan etkisi

Hocam iyi günler ben seboreik dermatit sebebi ile 2 yıl önce kullandığım kortizollü losyonlar(dermovade-elecon) bir süre sonra bazı yan etkiler yaptı Boğaz'da şişlik nefes almada zorluk gibi şimdi bu losyonları bıraktım sadece travakort kremi ayda 3 veya 4 gün kullanıyorum herhangi bir sorun olmuyor Merak ettiğim bu yan etkiler geçicimidir zamanla koybolur mu yoksa losyon kullandığımdada yine bu etkiler ortaya çıkar mı ayrıca ağız yolu ile alınan kortizonlar da aynı durum ortaya çıkar mı teşekkür ederim :)

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhaba, Kortikosteroidlerin böyle yan etkisi yoktur. Bilakis alerjik durumlar için kullanılır. Sizde sanıyorsam losyonların içindeki diğer eklentiler sorun yaratmış. Oral yoldan kotizon tedavisi doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Tehlikelidir.aniden kesilmemelidir. onun da değişik istenmeyen etkileri vardır fakat sizinkiler gibi değil. Kilo alırlar, sivilceler çıkar. Yağ özellikle vücudun üst tarafında toplanır vs. Bir dermatolog tarafından değerlendirilmesi iyi olur.

18 Temmuz 2014 13:31
em
Soru Sahibi

hocam kolay gelsin hashimato troidi hastasının batticon kullanmasında bi sakınca varmıdır. 2 gündür elime ve ayağıma batticon sürüyorum küçük yaralar var mikrop kapmasın diye sürüyorum yaranın durumu açık değil batticonun prospektüsünde non-toksik guatrlı hastalarda kullanılmamalıdır. diyor.

24 Temmuz 2017 15:50

Hashimoto'da tiroid bezini parçalayan antikorlar vardır. Bu yüzden hormonlarda dalgalanma olabilir. Aşırı olmamak kaydıyla kullanılabilir. Evham yapacaksanız kullanmayın. Kolonya sürün.

26 Temmuz 2017 21:11
Prof. Dr. Mehmet Zafer Gören
Prof. Dr. Mehmet Zafer Gören Tıbbi Farmakoloji

Yazar toplam 196 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
İlaç kullanımı Prof. Dr. Mehmet Zafer Gören
Lyrica böbrek ağrısı Prof. Dr. Mehmet Zafer Gören
İlaç kullanımı Prof. Dr. Mehmet Zafer Gören
İgnis yan etki Prof. Dr. Mehmet Zafer Gören
İlaç yan etkileri Prof. Dr. Mehmet Zafer Gören
Tıbbi Farmakoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Ayşe Gürkan Tıbbi Farmakoloji
Dr. Metin Yeşiltepe Tıbbi Farmakoloji
Uzm. Dr. Buket Güngör Tıbbi Farmakoloji
Dr. Nalan Tiftik Tıbbi Farmakoloji
Dr. Nathan Lack Tıbbi Farmakoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube