ka
Soru Sahibi
2 Kasım 2021 11:50

Duxet , abizol , cipralex etkileri

Hocam merhaba 10 yildir ilac kullaniyorum ve artik cok duyarliyim yan etkilere 6 yildir duxet 60 mg kullaniyorum cipralex kullanmak istedim ama agri yapiyor sanki somatizasyon hastasiyim ben anksiyete takinti depresyon var en son dun doktora gittimde duxet 30mg abizol 2mg ve dideral 20mg verdi diğer alternatif tedavi cipralex 5mg ilk haftadan sonra 10mg ve yaninda duxet verdi kendi durumuna göre iki tedaviden birini uygulayabilirsin dedi simdi sorum şu abizol 2mg dozda akatizi yapiyor bana onun disinda bu ilac kalici akatizi yapar mi ve bu dozda 3 aylik kullanimda diskinezi ems vb motor bozikluklar yapar mi ayrica diyabet yapabilcegide yaziyor o yuzden korkuyorum antipskotik kullanmaya acaba kaygilarim takintilarim depresyonum icin guclendirici olarak iyi gelir mi diger sorum cipralex qt uzamasi sac dokulmesi vb yaptigi yazıyor ozellikle sac dokulmesi kalici kellige gider mi yani birakinca bile gecmeyecek cinsten ve kas eklem agrilari yapiyor bana bunlar gecici midir bir de burun kanamasi yapti bir kere geçici v3 sorun olmayacak seyler mi merak ediyorum eger hepsine cevap verirseniz beni yogun bir anksiyeteden kurtaracaksiniz hocam

3 cevap
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Zeliha Yazıcı
Tıbbi Farmakoloji

Abizol seyrek olarak kanşekerini yükseltir. Diyabetle ilişkisi özellikle diyabet riski olan hastalarda (kalıtsal diyabet riski taşıyanlarda, obezlerde vs) önemlidir. Tedavi süresince kan şekeri düzeyi takip edilmelidir. 2 mg dozda daha az yan etki oluşturur. Tedavi sırasında 4, 8 ve 12. haftalarda klinik semptomlar, vücut ağırlığı vs değerlendirilir; 3 ay ara ile kan şekeri, karaciğer fonksiyon testleri, hemogram vs gibi parametreler kontrol edilir. Akatizi vs seyrektir. Doz arttıkça risk artar. Klinik olarak değerlendirilerek tedavi sonlandırılabilir. Cipralex ile oluşan yan etkiler geçicidir, ilacı bırakınca düzelir.

2 Kasım 2021 14:39
ka
Soru Sahibi

Baba tarafinda butun kardesler seker hastasi hocam 2mg 3 ay kullanimda sizce yapar mi boyle etki yapsada birden mi yapar engellenebilir mi ve de tardif diskinezi ems yapar mi sizce bu süre de , cipralex etkisi gecer dediniz peki bu saç dökme kellik varana dek mi yapabilcek bi etki yoksa cok sorun yaratmaz mi teşekkürler hocam

3 Kasım 2021 14:43
Prof. Dr. Zeliha Yazıcı
Tıbbi Farmakoloji

Risk varsa kan şekeri yükselebilir. Takip etmek gerekir. Seyrek olmakla birlikte (%1-2) diskinezi gibi nöromuskuler yan etkiler oluşabilir. Cipralex ile saç dökülmesi seyrek görülen bir yan etki. Ailesel yatkınlık ve dökülmeye neden olabilecek diğer faktörler yoksa, seyrekleşme şeklinde dökülme olabilir.

7 Kasım 2021 17:35
ka
Soru Sahibi

Hocam 30 yasindayim sacimda herhangi bir acilma olmadi bu yan etkiyi duydum diye mi evham yapiyorum bilemiyorum boyle elimi sacima.atip hafif cekince 3 4 tel.geliyior bazen ama her seferinde degil o dokulmesen kasit acava topak topak dökülmesi seklinde mi bir bilginiz var midir o konuda birde diyelim sac dokuyor en son sormak istedigim ilac bende cinsel istegi falanda öldürdü sertlesme sorununa neden oldu bu yan etki ilerleyen sureclerde duzelebilir mi yoksa kullanildigi surece yapar mi bunu sac dokulmesi icin de soruyorum ayrica bu ve sac dokulmesi durumu ilaci birakinca tamamen duzelecek bir yan etki midir kalici olma durumu var mi yada hic görülmüş mu baska soru sormayacam.hocam.yeterince rahatsiz ettim teşekkür ederim size

9 Kasım 2021 13:17
Prof. Dr. Zeliha Yazıcı
Tıbbi Farmakoloji

Bu yan etkiler genel olarak ilacı kesince düzelecektir.

9 Kasım 2021 13:29