pe
Soru Sahibi
19 Haziran 2019 11:01

İlaç Yan Etkileri

Selamlar Hocam ben 2 ay önce kasıklarımdaki yağ bezesinden ameliyat oldum.ameliyat sonrası doktor Cipro500mgx1 ve Nimes 100mgx1 ilaç yazdı.1 hafta kullandım fakat kasıklarımdaki ağrı geçmedi.Ayrıca belimde ve sol bacağımda ağrı başladı.ameliyat olduğum doktora gittim ilaçları değiştirdi.cefaks500mgx1 ve brufen retard 800mgx2 başladım bitirenekadar kullandım. Ameliyatla ilgili ağrı geçti fakat ilaçları kullandıktan sonra vücut dengem bozuldu.Belim ve bacağım ağrımaya başladı.bağırsak düzenim bozuldu.gece baş ve boyun terlemesi başladı.mr çektirdim.doktor tüm omurga disklerinde hafif bir fıtık olduğunu,bacak ağrısı ve uyuşmanında bundan kaynaklandığını ve dikkat etmem gerektiğini söyledi.İnternetten okuduğum kadarıyla Cipro isimli antibiyotiğin çok tehlikeli bir ilaç olduğunu,zehirlenme yaptığını,amerikada karakutu ibaresiyle satıldığını,yan etkileri arasında Kas,sinir,eklem sisteminde ve kıkırdak dokuda hasara ve dejeneratif disk hastalığına dolayısıyla kalıcı sakatlığa neden olduğunu öğrendim.bende bu ilaçtan zehirlenmiş olabilirmiyim.bu saaten sonra yapılabilecek tedavi gibi bir şey varmıdır?teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. A. Gökhan Akkan
Tıbbi Farmakoloji

Öncelikle geç yanıt verdiğim için kusura bakmayın. Yoğun sınav haftası idi. Cipro ilacının (etken maddesi: siprofloksasin) "zehirleyici etkisi" olarak bahsettiğiniz tıpta ilacın"istenmeyen etkileri ve/veya yan etkileri " olarak ifade edilir. Yoksa zehir olan bir kimyasalın ilaç olarak kullanılması mümkün değildir. İlaç prospektüslerinde okuduğunuz ilacın yan/istenmeyen etkileri de aslında çoğunlukla "RİSK FAKTÖRÜ" dür. Yani her kullananda görülecek diye bir şey değildir. Evet Cipro'nun yan etkilerinden en fazla beklenen eklemlere olan yan etkisidir. O bile risk faktörüdür. Şikayetleriniz ile sipronun yan etkileri arasında bir benzerlik var ama, bunun Ciprodan olduğunu söyleyebilmek çok detaylı klinik araştırma yapmadan söylemek olası değil. Hekiminizin söylediği omurga fıtığınızın belirtileri de sizin şikayetlerinizi tanımlar gibi. Hekiminiz ile görüşmenizi ve özellikle omurga fıtığınızın durumunun iyice netleşmesini ve tedavi edilmesi gereken düzeyde ise ihmal etmeden onu da halletmenizi öneririm. Hala şikayetleriniz devam ediyorsa o zaman belki diğer araştırmalara başvurulabilir. Tekrar geçmiş olsun.

1 Temmuz 2019 12:24