KC
Soru Sahibi
14 Aralık 2013 12:45

idrarımda protein çıktı

İyi günler doktor hanım. 53 yaşındayım ve 15 seneden beri hipertansiyon hastasıyım. diş doktoruyum. tansiyonumu her zaman ilaçlarla kontrol altında tuttum.Tahlillerimde idrarımda protein çıktı. hergün 80mg lık micardis plus (12mg diüretik içeriyor.) ve 5 mg lık norvasc ile tansiyonumu 12/8 de tutuyorum. Göz dibi muayenemde önemli bir sorun görülmedi.Grade 1 hipertansif retinopati görüldü BUN15, KREATİNİN 0,78mg/dlL ,kantitatif protein 0,23 gr/gün, microalbumin 14,53 mg/gün çıktı Diğer bütün kan ve idrar değerleri normal çıktı. Böbrek ultrasonumda microkristallere ait olabilecek şüpheli mikroekojeniteler ve sağ böbrek alt zonda medüller mikrokiste ait olabilecek 9*7 mm boyutlarında anekoik alan dışında ,böbreklerde sonovisıbl gross patolojik oluşum saptanmadı. Neyapmam gerekir Şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Nurçin Tekeli
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sayın Kuseyri, Proteiüri klinikte sık karşılaşılan sorundur,proteiüri ,altta yatan hastalık tedavi edilse bile böbrek fonksiyonlarının bozulmaya devam etmesini sağlayan bir faktördür.bunun için proteinüri uygun diyetle ve kan basıncının kontrolü ile yakın takip edilmelidir.Şu anda kan basıncı için alınan ilaçlarınız aynı zamanda proteinüriyi geriletmekte de etkili.Uygun diyet ve kan basıncı kontrolüne devam ederek doktorunuzda uygun görürse belli aralarla proteinüri ve kistler açısından kontrollerinize devam etmeniz gereklidir .Geçmiş olsun.

19 Aralık 2013 12:04