AO
Soru Sahibi
22 Kasım 2011 20:27

BİRAZ ACİLL

mehabalar TÜM ABDOMEN BT sonuçlarına göre heriki böbrekte büyüğü sağda üst polde 40*42mm boyutunda olmak üzere bikaç adet basit kortikal kist dikati çekmiştir.sol sürrenal bezde kalınlaşma ve medial krusunda 14mm boyutunda hipodens alan dikkati çekmiştir(adenom?) abdominal aorta ve iliak arterlerde intimal kalsifikasyon dikkati çekmiştir bozuk olan değerleri kreatin:1.79 bun:42 kendisi hipertansiyon hastasıdır ayrıca bu değerler ne anlama geliyor çokmu kötüdür cevaplarsanız sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Nurçin Tekeli
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sayın Oya Hanım, Hastanın yaşını bilemiyorum ama böbrek fonksiyon değerlerinde sorunlar başlamış görünmekte,hipertansiyonun düzenli seyretmemeside neden olabilir,ayrıca kistlerin boyutları ve adenomun durumuda belli aralıklarla takip edilmeli,değişiklik açısından.Öncesi varmı bilmiyorum. Siz hastanızı en yakın üniversite nefroloji kliniğinde takibe aldırmalısınız ,belli aralarla tetkikleri ve takibi gerekir.Hoşçakalın.

24 Kasım 2011 09:30