BA
Soru Sahibi
25 Kasım 2021 12:37

İbs ilaçlar hakkinda

Hocam kolay gelsin yaşim 25 hocam 3 ay önce gaz ,şiskinlik hissi, bazen sol bazen sağda hafif agrilar ve dişkida degisiklik gibi durumlarin artmasi sonucu doktora gittim. Bu durumlar yemek yemekle veya uykudan uyandirmiyor. Genel olarak stress odakli sanirim. Bu durum artmasi psikolojik ilacimi tedavisi bittiği için birakmamla başladi çunku ilk gittiğim doktor tribudat fort ve hepazec başlatti ve tedavi cok olumlu oldu benim için. Duzeldim diyebiliriz hemen hemen eskisi gibi değisiklik yoktu. Sonra agrilar hafif hissedince farkli doktora gittim. Gaita testi idrar ve kan testi yapildi. Gaita negatif , idrar testi temiz ve kan testim normal cikti. Doktor bir ilaç yazmadi ve durumun ibs olduğunu soyledi. İçin rahat olsun diye istersen kolonoskopi yaptir ama gerek yok dedi. Hem yaşimdan sanirim hemde elde bir bulgunun olmamasindan. Bende ibs için olan alflorex probiyotik günde 1 tane , bağirsaklar için olan bavolex nane yaği kapsulu günde 1 tane vede gunde iki defa tribudat fort kullaniyorum ve şuan gayet stabil ilerliyor bazen ataklar olsada eskisi kadar etki etmiyor. Size sorum bunlar ileride bana sorun yaratir mi ? İkisi zaten ilaç olarak değil takviye edici gida olarak geçiyor. Bavolex ve alflorex. İlaç olarak tribudat fort sorun yaratir mi ? Şuan 3. Ay olucak kullanmaya devam edeli. Durum bu şekilde hocam

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Gastroenteroloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun, İBS doğru tanı, tedaviden de fayda görmüşsün. İlaçların zararı olmaz, altı aya tamamlamanı tavsiye ederim.

25 Kasım 2021 21:41
BA
Soru Sahibi

Hocam iyi gunler tekrardan rahatsiz ediyorum. Size bir sorum olucakti 4 ay önce ilk doktara gittiğimde bana colidur verdi ve cok cok iyi geldi. Hatta onda sonra işte dedigim duzene gectim. Bu arada tekrar ayni durumlar nuksetti acaba benim hem sibo ve hem ibs mi ? Probiyotik alarak duran ateşe alevlendirdim mi ? Ve duzeldigimi dusundugum icinde hic diyette yapmadim ne varsa yedim. Ek olarak birsey daha fark ettim sarimsakli veya kemik suyulu birsey yiyip icersem sanki biraz daha rahatliyorum. Yani birseyler oluyor gibi icimde gaz artisi ama cikarabiliyorum. Colidurdan sonra 10 haftadan fazla iyi durumdaydim cunku buda kronik durummuş ibs gibi. Ben daha cok sibodan supeleniyorum. Sizcede sibo agirlikli olma durumum var mi ? Tekrar colidur tedavisi almak sorun olur mu ?

5 Aralık 2021 10:52
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Gastroenteroloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun, bu İBS, colidur rahatlatabilir. Diyet olarak dokunandan uzak durmak yeterlidir.

5 Aralık 2021 18:54
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara Gastroenteroloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Yazar toplam 1446 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Sağ karın boşluğunda Ağrı Doç. Dr. Muammer Kara
Mide bulantısı Doç. Dr. Muammer Kara
Karaciger enzim Doç. Dr. Muammer Kara
DELTACORTRİL Doç. Dr. Muammer Kara
Tahlil, mr, ibs Doç. Dr. Muammer Kara
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Reşat Memişoğlu
Uzm. Dr. Reşat Memişoğlu Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Vusal Abdurahmanov
Uzm. Dr. Vusal Abdurahmanov Gastroenteroloji
Prof. Dr. Yaşar Çolak
Prof. Dr. Yaşar Çolak Gastroenteroloji
Dr. İbrahim Yılmaz
Dr. İbrahim Yılmaz Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mutse Yağcı
Uzm. Dr. Mutse Yağcı Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube