KU
Soru Sahibi
18 Aralık 2022 00:53

Hocam lütfen YARDIM

Hocam merhaba ben 21 yaşında erkek bir hastayım. Hocam 6 yaşında sol testisimden bir operasyon geçirmişim söylenene göre doğuştan testis yerindeymiş 6 yaşlarına doğru yukarı kaçıp duruyormuş sünnet olurken doktor aynı zamanda inidirip sabitleme gibi bişi yapalım demiş. Ve skrotumdan açılarak sol testisim operasyon öyküsü görmüştür. Ardından sol testisimde elimde gelen adeta 3.bir testismişçesine hissiyatlar hissedince Ürolojiye başvurdum Doktor bunun Epididim yeri olduğunu ve doğal olduğunu söyledi. Renkli Doppler çekildim varikosel saptandı. Başlangıçta olduğu için ameliyat önerilmedi ve böylelikle kapandı. Ardından Sol testisimin epididiminde başlayan solda durunca ise sağda başlayan günler süren kronik hale gelen testis ağrısı ile tekrar gittim. Renkli Doppler Sonucumda Göre Sodla 4.1MM Ulaşan variköz Dilatasyonlar ve valsalvamanevrası ile devamlı reflü akım izlendi. Sağda ise 2.1MM Ulaşan Variköz Dilatasyonlar Ve valsalvamanevrası ile ile HAFİF reflü akım izlendi. Sol epididim başında İse 12MM Çapında EPİPDİDİMAL KİST İZLENDİ. Ayrıca bir diğer detay ise beni tedirgin eden şu oldu. SOL EPİDİDİM SİMETRİĞE ORANLA GENİŞTİR VASKÜLERİTESİ SİMETRİKTİR.(OPERASYON ÖYKÜSÜ VAR) geriye kalan kanlanma simetriler vs normaldir kitle lezyon tespit edilememiştir vs vs Sağ 17CC Sol15CC olarak da ölçülmüştür. Ardından sipermiogram verdim Sperm sayımım yeterli fakat Hareketlilikte biraz düşüş görüldü ve doktorlar isteğe bağlı ameliyat önerdi. Hocam Şimdi asıl sorum şu 1.Kanser riskim bu operasyon dolayısı ile artmışmıdır?(Doğuştan inmemiş testis değil) 2.:Sol epididimin geniş olmasının bir dezavantajı olur mu? kanser üretmek için daha yatkın mıdır? epididimi elimde sanki 3.bir testismiş gibi hissetmem normal mi? 3.Varikosel için operasyon olursam daha önce skrotumdan operasyon görmüş testisim yine çıkarılıp işlem göreceği için hasar alıp yine kansere ve hasara zemin hazırlar mı? 4.ise bu Varikosel MM lerine göre sol (4.1MM Sağ 2.1MM) Günler süren bazen şiddetli bazen duran ama sürekli var olan ağrı kesiciye yanıt vermeyen. Dinlenirken bile epididim alt kısmında ağrı yaratması varikosel semptomunda göre doğal mıdır? (El muyaneleri de oldum iltihap vs yoktur.) 5. ve son sorum ise verdiğim değerlerde yazıdğım şeylerde kanser için zemin hazırlayan endişelik bir durum var mıdır? özsellikle kanser ve sol testisi kaybetmekten çok korkuyorum piskolojim bozuldu erkekliğim bunlar nedeni ile bitecek diye aydınlatıcı yorumlarınız bekliyorum hocam. İşiniz rast gelisin şimdiden teşekkürler.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)

Merhaba oncelikle gecmis olsun. Anlattiginiz klinik tabloya gore kanser acisindan endiselenecek bir durum yok gibi duruyor ancak varikosel acisindan cerrahi mudahale dusunulebiulir. Bunun icin detayli bir muayene ve sonrasinda degerlendirme yapilmasi gerekir.

24 Aralık 2022 00:48
KU
Soru Sahibi

Hocam bu saate bu kadar detaylı verdiğiniz cevap için öncelikle gönülden tüm teşekkürlerimi sunarım. SOL TESTİS 15 SAG TESTİS 17CC SPERM SAYIMİM GAYET İYİ HAREKETLİLİK ZAYİF BUDA SANIRIM VARİKOSELDEN testis kanseri açısından kendimi yedim bitirdim testis güzel gelişmiş dedi doktor muyanede sizce CC si nasıl iyi yetişmiş olması Zamanında hasarı azaltır hasar ise kanser riskini bu durumda risk normale iner değil mi yani?

24 Aralık 2022 00:57

Onceden de soyledigim gibi anlattiginiz klinik tabloya gore kanser acisindan endiselenecek bir durum yok gibi duruyor ancak varikosel acisindan cerrahi mudahale dusunulebilir. Bunun icin detayli bir muayene gerekir.

9 Ocak 2023 11:40
KU
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhabalar aydınlatıcı güzel yorumlarınızı ve düşüncenizi bekliyorum. Spermiogram sonuçlarmi paylaşmak isterim Hocam çift taraflı ağrısı geçmeyen varikosel var spermiogram sonucum çıktı 2.defa verdim iki hekim normal ve iyi olduğunu söyledi sizde yorum yapar mısınız sizce sonuç nasıl yaş 21Şu şekilde değerleri yazıyorum acil bir durum var mı sizce azosperm yada kötü üretim gibi yorum bekliyorum hocam; Miktar: 2ML Perhiz Süre: 3 Gün Renk/Görünüm: Gri Oplesan Likefaksiyon: 15DK Vikozite: Normal Aglütinasyon: Yok Sperm Konsantrasyonu: 42MİLYON Total Sperm sayısı: 84 MİLYON Total Progresif Hareket: 40 Total Hareket: 50 Hızlı İleri (Progresif) Hareket: 5 Yavaş İleri (Progresif) Hareket: 35 Yerinde (Non/Progresif Hareket): 10 Hareketsiz: 50 Lökosit: 2 sizce bu tabloda aciliyet gerekli mi azosperm veya erkekliğime penisimin sertleşmesine vs engel olacak üreme sorunum sizce var mı

15 Şubat 2023 15:42

Önceden de belirttigim uzere varikosel acisindan muayene ve degerlendirme sonucunda bu testleri yorumlamak dogru olur. Sadece laboratuvar sonucuna bakmak yaniltici olabilir. Muayene ve takip oneririm.

20 Şubat 2023 10:23
Prof. Dr. Ahmet Gökçe
Prof. Dr. Ahmet Gökçe Üroloji

Yazar toplam 173 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Hamilelik ve böbrek ağrısı Prof. Dr. Ahmet Gökçe
Sertleşme bozukluğu Prof. Dr. Ahmet Gökçe
Ani idrar hissi Prof. Dr. Ahmet Gökçe
İdrarda bakteri Prof. Dr. Ahmet Gökçe
Masturbasyon Prof. Dr. Ahmet Gökçe
Üroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube