Soru Sahibi
6 Ocak 2023 00:32

Hipofiz tümörü Görme alanı testi

Merhaba hocam hipofiz bezinde 22mm lik bir tümör mevcut görme alanı testi oldum bu sebep ile. Ek olarak koyduğum pdf yi inceleme şansınız var mı? Teşekkür ederim hayırlı geceler diliyorum.

0
8 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (8)
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

İsmail bey merhaba, pdf dosyasını ben göremedim. Hipofiz tümöründe evet görme alanı yapmak gerekiyor. Görme alanında defekt izleniyorsa bu durum görme sinirine tümörün bası yaptığının göstergesi kabul edilir, ve cerrahi açısından değerlendirilir. Eğer görme alanı normal ise diğer göstergeler de göz önüne alınarak takip edilebilmektedir. PDF dosyanızı gönderirseniz onu da inceleyebilirim. Geçmiş olsun.

7 Ocak 2023 00:38
Soru Sahibi

Merhaba hocam sorumu dikkate alıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Hipofiz tümörü ilk olarak burun ve kulan mr ım çekilirken raslantısal olarak görüldü ilk götüldüğünde 18mm idi sonra endokrinoloji bölümüne sevkedildim. Kan değerleri çok yüksek çıktı 1 ay sonrası tekrar mr çekildim 22mm olarak çıktı ilaç tedavisine başlamıştım çekildiğimde. Özellikle göz ile ilgili bir problemim yok hocam sadece bazen odaklanırken sarsılma sallantı oluyor birde baş ağrısı olduğunda göz altı ve göz kapağı ağırısı çok oluyor.

7 Ocak 2023 00:55
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Merhaba İsmail bey Hipofiz tümörü genellikle iyi huyludur, bununla birlikte takip gerektirir. Vücutta neden olduğu şikayetlere bağlı olarak yıllarca sadece takip gerekebilir, veya ilaç tedavisi, gereğinde cerrahi ve radyocerrahi uygulanabilir. Size herhangi bir tedavi önerilmediğine göre (zaten tesadüfen yakalanmış) takip öneriliyor sanırım. Göz sinirinin beyinde çaprazlaşma yerine komşuluğundan dolayı görme alanı ile takip önemli oluyor. Nöroşirürji, Endokrinoloji ve Göz Hastalıkları takibi altında olmanız önemli. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle

8 Ocak 2023 12:54
Soru Sahibi

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim endokrinoloji doktorum detay vermiyordu sadece tedaviye başlamıştık bilgileriniz beni aydınlattı. Hocam size pdf olarak atabileceğim email veya başka bir mecra mevcutmudur? Gönderemiyorum buradan nedense..

8 Ocak 2023 13:06
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Merhaba ismail bey umitinan@dr.com adresine gönderebilirsiniz. tekrar geçmiş olsun

8 Ocak 2023 22:50
Soru Sahibi

Gönderdim hocam çok teşekkürler ilginiz için sağolun çok yardımcı olmaya çalıştınız.

8 Ocak 2023 22:57
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

İsmail bey merhaba Mail ile gönderdiğiniz görme alanına şimdi bakabildim. Görme alanınız temiz. Hipofiz lezyonunun görme sinirine basısı ile ilgili spesifik bir görme alanı bozukluğu izlenmiyor. Size önerim göz açısından 6 ayda bir 30/2 görme alanı testini yaptırıp bunu nöroşirürji hekiminiz ile paylaşmanız. Daha önce söylediğim gibi diğer iki branş ve göz muayenesi ile takipte kalmanız yeterli gözüküyor. Çok geçmiş olsun. Sağlıklı günler dilerim.

14 Ocak 2023 00:36
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim hocam. Allah razı olsun. Cevaplarınız benim açımdan çok önemli ve bilgilendirici idi. Sizin gibi doktorların olması bizleri çok sevindiriyor. Kendi hastanız gibi ilgilendiniz sağolun. sağlıklı günler hocam

14 Ocak 2023 00:42
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Sağlıklı günler diliyorum ben de. Sağlıkla kalın.

16 Ocak 2023 23:59
Soru Sahibi

ümit hocam iyi geceler dilerim rahatsız ediyorum tekrardan kusura bakmayın. bugün endokrinoloji doktorum görme alanı sonucunu anlamadığı için tekrar göz doktoruna gitmek zorunda kaldım farklı göz doktoruna buldum gittim bugünki göz doktorum eski tetkikin yanlış olduğunu bununla anlaşılamayacağını farklı tetkik istendiğini belirtti ve renkli oct istedi ve çekildim. görme alanı testi istedi lakin kodu eski istenilenden farklı bir kod. birde pakimetri dedi ama anlamadım. randevuyu aldım elimde sadece suan oct sonucum var size göndersem bana bir iyilik yapıp tekrar yorumlayabilirmisiniz hocam. sizin sayfanıza girip yeni soru sor şeklinde resmi göndereceğim sistem burdaki konuşmadan kabul etmiyor. dilerseniz bakarsınız şimdiden çok teşekkür ediyorum sağlıcakla kalın.

24 Ocak 2023 23:43
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

İsmail Bey merhaba, OCT sonucuna göre her iki göz optik sinir sadece bir tarafında retina sinir liflerinde sınırda incelme izleniyor. Bu tetkik değerli olup takiplerde bu incelmenin artıp artmadığına bakmak gerekir. Siz 30/2 görme alanı testini de yaptırın. Görme alanı testi sonucuna göre takip aralığına karar verilir.

25 Ocak 2023 00:30
Soru Sahibi

Hocam sizinde belirttiğiniz üzere önceki doktorum 30/2 görme alanı yerine 24/2 test istemişti bugün gittiğim doktor hanım onun bir işe yaramayacağını söyleyip sizin dediğiniz gibi 30/2 görme alanı testi istedi. Hocam birde Testi yaparken çok odaklandığım için gözde yaşarma oluyor test için bu sorun olurmu? Cevabınız için teşekkür ederim.

25 Ocak 2023 01:35
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Önemli olan testi doğru yapmanız. Gözün sulanmasının bir sakıncası yok. Gözünüzü sulandığı için koopere olmayıp testi yanlış yaparsanız tekrarlamak gerekebilir. Doktorunuz testin doğruluk düzeyini size söyler. Bir şey demez ise testiniz doğru yapılmıştır. Görme alanı kayıbı yok ise takip olmanız gerekir. Görme alanı kaybı varsa beyin cerrahı ile görüşmek gerekecek. Hipofiz tm görme sinirine bası yaparsa tipik olarak her iki gözde yarım görme alanı defekti oluşur.

26 Ocak 2023 00:40
Soru Sahibi

Sulanma oluyor lakin göz kapatıp açıyorum hocam tekrarlamaması için herşeyi yapıyorum. Umarım birdaha ki testte de doğru yapabilirim. Göz defekti demişsiniz hocam görme alanının yarısında defekt oluşur ameliyat veya ışın tedavisi ile bu hastalıktan kurtulabilirsem kalıcı hasar bırakırmı gözlerimde? Bir de hocam 25 yaşına gireceğim birkaç aya askerliğim geldi çattı askere gidip iş hayatıma evlilik hayatına atılmam gerekiyor sizce bu hastalığım askere gitmeme engel olmaz değil mi hocam. Tıbbi Sekreterlik okuyorum olası askerlikten muafta devlet kadrosunda çalışamam kanundan dolayı. Askerliğimi hastane ortamında veya sağlıkçı olarak geçirme imkanım var mıdır? Çok teşekkür ediyorum bu zor zamanımda yardımcı olan ender doktorlardansınız. Umarım birgün yüz yüze tanışma imkanım olur size minnettarım. İyi günler dilerim hocam

27 Ocak 2023 03:33
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

İsmail Bey merhaba, Hipofiz tümörleri genellikle iyi huylu olurlar. Sıklıkla takip edilirler. Hipofiz bezinin salgıladığı hormonlar ile ilgili bir bozukluk olmadığı sürece veya görme sinirine bası yapıp görme alanını bozmadığı sürece takip edilebilirler. Tümörün sınıfı ve tanısı ile ilgili ve takibi ile ilgili bilgi vermeye beyin cerrahisi doktorları yetkilidir. Ancak merak etmeyiniz. Onların talimatları doğrultusunda takibe devam ediniz. Cerrahi veya diğer tedavileri de sıklıkla sorunsuz gerçekleştirilebilir. Bunu düşünmeyin. Siz normal hayatınıza devam edebilir, kendi mesleğinizi yapabilirsiniz, buna engel olmayacaktır. Sadece doktorunuzun önerilerine uyarak kontrol takiplerinizi ihmal etmeyiniz. Tekrar çok geçmiş olsun.

27 Ocak 2023 23:25
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan Göz Hastalıkları

Yazar toplam 62 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gozde Yansima Prof. Dr. Ümit İnan
Bulanık görme Prof. Dr. Ümit İnan
Ani Görme Kaybı-tek Göz Prof. Dr. Ümit İnan
Lazerin göze zararı Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Orhan Aygün
Uzm. Dr. Orhan Aygün Göz Hastalıkları
Op. Dr. Nilay Çiçek
Op. Dr. Nilay Çiçek Göz Hastalıkları
Dr. Öğr. Üyesi Efe Saygin
Dr. Öğr. Üyesi Efe Saygin Göz Hastalıkları
Op. Dr. Önder Aslan
Op. Dr. Önder Aslan Göz Hastalıkları
Uzm. Dr. Burcu Akıncı
Uzm. Dr. Burcu Akıncı Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube