ÖB
Soru Sahibi
9 Haziran 2020 02:40

Gebelik olurmu acil?????

Merhaba hocam ben şubat ayından beri roaccutane kullanıyorum ve adetimde bi düzensizlik var zaten normaldede kasım ayından beri 40-41 günde bir oluyorum. En son 20 nisanda adet oldum ve 3-4 gün sürdü kahverengi koyu katı bi şekildeydi hayatımda ilk defa bu kadar kısa sürdü (normalde 6-7 gün sürer) ve onun üstüne hala adet olmadım (9 Haziran) yaklaşık 20 gün gecikti ilk defa. 2 ay önce, ilacın yan etkisi olabileceğini söylemişti doktor ama erkek arkadaşımla 28 mayısta prezervatifle ilişkiye girdik içerdeyken prezervatife boşaldı ama yırtılma vs söz konusu değil ilişkinin başından sonuna kadar takılıydı. 2 ay içerisinde sadece 1 kere bu cinsel birliktelik oldu. bu olsılık dahilinde gebelik şüphesi de olabilir mi olmadığını düşünüyorum ama insan yinede tedirgin oluyor hocam yoksa kullandığım roaccutane ilacının yan etkisinden dolayı olabilir mi?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adet düzensizliğiniz zaten varmış. Bu durumda yumurtlamanın ne zaman olduğunu anlamanız mümkün değil. Ayrıca bu bir sağlık sorunudur ve altta yatan nedenin araştırılıp ona göre tedavisi gerekir. Prezervatifle olağan kullanımda gebelik riski yüzde 15'dir. Şu anda bir gebelik olmadığını ancak kanda beta hCG düzeyine baktırıp anlayabilirsiniz. Doğum kontrol hapı ile hem korunmuş, hem düzenli adet görüp hem de cildinizi düzeltebilirsiniz. Daha çok bilgilenmek için blog.drkutaybiberoglu.com, www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (gebelikten korunma, adet düzensizlikleri, PCOS) ulaşabilirsiniz.

9 Haziran 2020 12:34
ÖB
Soru Sahibi

Hocam bugün doktora gittim alttan muayene etti yumurtalıklatımın çok iyi olduğnu ancak rahim duvarımın ince olduğunu söyledi buda gebeliğin olmadığına işaret herslde? 20 günkük bir gecikme de de zaten baktığında gebelik haydi haydi fark edilirdi heralde dimi hocam? Ekstra olarkta hormon testi yaptı onlarda normal çıktı sma bu 40 günlük adet döngü düzensizliğim için tam net teşhis koyamadık şuanlık doktor kullandığım roaccutane ilacına bağlı olarak bu ay yumurtlayanamış olabileceğim (rahim duvarıkın kalınlaşmadığından sanırım bu kanıya vardı)ihtimalini söyledi sizce durum nedir ? Gebelik için ve diğer Adet düzensizliğim için?

10 Haziran 2020 01:26
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Anlayarak tekrar mesajımı okuyunuz.

10 Haziran 2020 10:16
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adet düzensizliğiniz zaten varmış. Bu durumda yumurtlamanın ne zaman olduğunu anlamanız mümkün değil. Ayrıca bu bir sağlık sorunudur ve altta yatan nedenin araştırılıp (ultrasonla değil, hormonlarınıza bakılarak) ona göre tedavisi gerekir.

10 Haziran 2020 12:38
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 8227 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Yumurtalık rezervi hk Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Hamile kalır mı ? Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Tuba Tombul Kotancı Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Süheyl KONAVARD Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ümran Özcan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Doç. Dr. Eser Çolak Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Günel Barut Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube