YM
Soru Sahibi
2 Mayıs 2020 11:17

Fmf taşıyıcı olduğumu anlayabilir miyim?

İyi günler hocam, evlenmeyi düşündüğüm kız FMF hastası. Benim aile öyküm şöyle: kardeşlerim, ebeveynim, nine ve dedemlerimde hastalık yok. ancak anne tarafından dedemin kardeşinin FMF hastası olduğunu biliyoruz. Bu durumda benim (27 yaşındayım) taşıyıcı olma durumumu öğrenebilir miyim? Taşıyıcı isem çocuklarımız hasta mı olur? Şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bence buna takılarak evlilik yapamazsınız. FMF tedavi edilebilir bir hastalıktır, velev ki, böyle oldu. Çocuğunuz tedavi edilir, sadece bunu bilerek ilerleyin. Ama ihtimal soruyorsanız az da olsa ihtimal var.

2 Mayıs 2020 12:58