KT
Soru Sahibi
19 Ocak 2020 20:12

Fibroadenom cerrahi olarak alınmalı mı?

Merhaba Pelin Hanım, Sağ memede iğne biyopsi yapılarak 3 cm boyutunda fibroadenom tespit edildi. Hamilelikte sıkıntı yaratır mı ? Çıkartılması şart mıdır? Geri dönüşünüzü beklerim..

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Pelin Basım
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Öncelikle geçmiş olsun. Biyopside fibroadenom tanısı konmuş bir kitleye cerrahi yaklaşımla ilgili boyutsal olarak net bir cevap olmamakla beraber kitlenin konfigürasyonu bu konuda daha büyük önem taşımaktadır. Fibroadenomlar östrojen bağımlı kitleler olduğundan gebelikte büyümeleri normaldir. Bir sorun teşkil etmeyeceklerdir, ancak hızlı büyüme tespit edilirse cerrahi eksizyon gerekebilir. Sağlıcakla kalın.

4 Şubat 2020 21:34