bg
Soru Sahibi
10 Ekim 2016 17:37

eşcinsellik hakkında

Hocam merhaba,ben bir eşcinselim.Hem pasif hemde aktif olarak birlikteliklerim oldu.Ama ben kendimi hiç bir zaman kabullenemedim.Psikolojik sorunlar yaşıyorum.Babamı küçük yaşta kaybettim o öldüğünde iki yaşındaydım,intihar etti babam.Eveki tek erkek çocuk bendim,3 tane ablam var.Ve ben hep kızların arasında yetiştim.Ayrıca küçükken yaşça benden büyük olan mahalleden çocukların cinsel tacizine uğradım.Eşcinselliğimin nedeninin bu olduğunu düşünüyorum.Hocam değişe bilir miyim? Hetero olabilirmiyim? Çünkü bu şekilde mutsuzum ve hiçbir zaman kendimi kabul edemedim.Arafta sıkışmış gibiyim.Durumumu bilen hiç kimse yok.Görüntü ve davranış olarak heterolardan farkım yok.Feminen değilim.Ailem veya yakın çevrem durumumu bilmiyor.Ailem dindar,aynı şekilde bende dindar biriyim.Ama hem dindar olmak hemde eşcinsel olmak çok tezat iki durum.Psikolojim çok bozuk.Değişmem mümkün mü? Psikoterapi işe yarar mı? Onarım terapisi isimli bir kitap okudum.Şimdi kendimi çok daha fazla suçlu hissediyorum.Çünkü değişmeye çalışmadım,işin kolayına kaçtım.Belkide değişebilirdim.Değişmem mümkün mü? Allahtan korkuyorum,toplum aşağılıyor,kültür aşağılıyor.Gerçi gizliyim ve kimse bilmiyor ama kendimi aşağılık bir pislik gibi hissediyorum.Yaşadığım her ilişkiden sonra çok üzülüyorum,kendimi aşağlıyorum.En son majör depresyon tedavisi görmeye başladım.Heterosexüel olmam mümkün mü? Hocam eşcinsellik doğuştan mı gelir,yada sonradan mı edinilir.Eşcinselliğe neden olan bilinen bir gen varmıdır? Mesela heterosexüelliğin bir geni varmış ve bu yüzden heterosexüellik doğuştan gelirmiş ve normalmiş,ama eşcinselliğin bir geni yokmuş bu yüzden eşcinsellik sonradan edinilirmiş bu nedenlede psikolojik bir hastalıkmış.Tedavisi mümkünmüş.Bunlar doğrumu hocam? Hocam bir hocaya sordum,tedavi ve psikoterapi deneyebilirsin dedi(buda beni umutlandırdı),sonra başka bir hocaya sordum.Tedavi yerine kendini kabullenmelisin,tedavi olmayı deneceksin ve sonuç olumsuz olduğunda bu süreç seni çok daha fazla yıpratacak dedi

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Giray bey merhaba. Sorununuz için bir cinsel terapist ile görüşmeniz gerekiyor. Fakat bilmenizi isterim ki Psikiyatri escinselliği bir hastalık olarak görmez ve tedavi kelimesini kullanmayız. Sevgilerimle.

13 Ekim 2016 00:07
bg
Soru Sahibi

Hocam mrb, Ben eşcinselim.Durumumu kabullenebilmek için çok uğraştım ama olmadı.PSİKİYATRİK DESTEKTE ALDIM AMA SONUÇ ALAMADIM.Yaşadığım her eşcinsel ilişkiden sonra aşşağlık duygusu,utanma vs gibi durumlar yaşıyorum ve artık baş edemiyorum.Toplum tarafından da dışlanıyorum.Ailemde durumumu bilmiyor.Onlar için de utanç kaynağı oldum. Hocam, internetten araştırdım,cinsel istek tamamen yok edilebiliyormuş.Yani ben birdaha eşcinsel ilişki yaşamamak için bu isteğimin yok edilmesini istiyorum.Hayatım boyunca birdaha hiç cinsellik yaşamamaya razıyım.30 yaşındayım daha.Hocam bu işlemin adı kimyasal hadımmış.İnternette,konuyu anlatmış ama nereye nasıl başvuru yapmam gerekiyor onu anlatmamış.Sizin bir bilginiz var mı hocam.SAYGILAR.

23 Ekim 2016 14:50

Malesef bilgi sahibi değilim. hala bir cinsel terapist ile görüşmenizi öneriyorum.

24 Ekim 2016 09:11
Uzm. Dr. Mustafa Özden
Uzm. Dr. Mustafa Özden Psikiyatri

Yazar toplam 18 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Acil yardim Uzm. Dr. Mustafa Özden
Panik Atak Sosyal Fobi Uzm. Dr. Mustafa Özden
Lütfen yardım Uzm. Dr. Mustafa Özden
Video şeklinde günlük tutmak Uzm. Dr. Mustafa Özden
Gülme ve ağlama krizi Uzm. Dr. Mustafa Özden
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Ali Yar Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube