İN
Soru Sahibi
28 Aralık 2020 04:36

epidermoid tümör nedir bende ki nerede- ameliyat riski

Merhaba ben Nil. 18 yaşındayım. 3 yıldır kontrole gidiyorum düzenli olarak. Bana kemik denmişti fakat 4 kasımda bu sonucu aldım. Sol arkada el ile hissediler fakat gözle görülemeyen şişlik mevcut. Son zamanlar sık sık ağrıyor ve kafamın sol tarafı komple ağrıdığı oluyor. Doktor tümörün beyin zarı üzerinde olduğunu ve birden fazla büyüdüğünü söyledi. En geç 1 yıl içinde ameliyat olmam gerekiyormuş. Ameliyatın riski var mı ve epidermoid tümör ne demek?, nerede mevcut? . Şimdiden teşekkürler. SERVİKAL MR İNCELEMESİ Tetkik Tarihi: 04.11.2020 İnceleme sagittal T2 FSE, sagittal T1 FSE, aksiyal T2 FSE kesitler ile elde olunmuştur. Radyoloji Bulgular : Servikal lordoz tabiidir. Kranioservikal bileşke anomalisi saptanmamıştır. Atlantoaksiyel eklem ilişkisi korunmuştur. Servikal vertebra korpuslarının yükseklikleri tabii, konfigürasyonları ve dizilimleri doğaldır. İntervertebral disk aralıkları normal genişliktedir. Vertebraların kortikomedüller sinyal intensite dağılımları normal sınırlardadır. Servikal intervertebral disklerin arka konturlarında spinal kanal yönünde anlamlı bir taşma saptanmamıştır. Nöral foramenler normal genişlikte, içinde seyreden spinal sinir kökleri serbesttir. Faset eklemleri ve osseöz spinal kanal genişliği tabiidir. Kord orta hat yerleşimli, doğal sinyal intensitesinde izlenmektedir. Paravertebral kas ve yumuşak dokular normaldir. İnceleme kapsamına giren her iki serebellar hemisferin kaudal lobunun posterior bölümünde kalvariumda incelme ile beraber olan kitle lezyonları mevcuttur -epidermoid tümör ?.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Semih Keskil
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Nil hanım bu embriyolojik bir artık tümörü demek, bence ameliyatınızı beklemeden olun... Saygılar

28 Aralık 2020 09:29
İN
Soru Sahibi

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Son olarak iki sorum olucak. Büyürse riski nedir yani ne olur? ve Ameliyatın riski var mı?

29 Aralık 2020 03:55
Prof. Dr. Semih Keskil
Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Efendim büyümese bile riski var, ameliyat riski ise ameliyatınızı yapan cerrahın deneyimine göre ve ameliyatınızın yapıldığı hastaneye göre değişir. Saygılar

29 Aralık 2020 16:16
Prof. Dr. Semih Keskil
Prof. Dr. Semih Keskil Beyin ve Sinir Cerrahisi

Yazar toplam 1951 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kafaya darbe Prof. Dr. Semih Keskil
Mr Sonucu Bel Ağrısı Hk. Prof. Dr. Semih Keskil
Hocam cevaplarsanız sevinirim Prof. Dr. Semih Keskil
Mr Prof. Dr. Semih Keskil
Beyin ve Sinir Cerrahisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Ozan Başkurt
Op. Dr. Ozan Başkurt Beyin ve Sinir Cerrahisi
Uzm. Dr. Kenan Şimşek
Uzm. Dr. Kenan Şimşek Beyin ve Sinir Cerrahisi
Dr. Hasan Şahin
Dr. Hasan Şahin Beyin ve Sinir Cerrahisi
Op. Dr. Koral Erdoğan
Op. Dr. Koral Erdoğan Beyin ve Sinir Cerrahisi
Op. Dr. Mazhar Mammadov
Op. Dr. Mazhar Mammadov Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube