Gs
Soru Sahibi
22 Mart 2024 11:32

vücudumun bir çok yerinde iğne batmaları yanma noropati

hocam benim vucudumun bir çok yerinde iğne batması yanma şeklinde sıkıntılar var ellerimde ayaklarımda bacaklarımda kollarımda göğsümde bel ve boyun mr çektirdim sonuçlar aşağıdadır. Sonuçlarda bir sıkıntı varmı varsa bu yanmaların sebebi olabilirmi SERVİKAL VERTEBRA MRG TETKİKİ; İnceleme yöntemi; SIEMENS MAGNETOM MR (1.5 tesla) TSE T2 sagittal, SE T1 sagittal ve GRE T2 aksiyal planda yapılan incelemede Bulgular; Servikal lordoz normaldir. Disk sinyal intensiteleri su kaybı ve dejenerasyon ile uyumlu azalmıştır. Vertebra korpus köşelerinde osteofitik sivrileşmeler izlenmektedir. C4-5 ve C5-6 düzeylerinde faset eklemler dejeneratif hipertrofiktir. C6-7 düzeyinde disk- osteofit kompleksine sekonder olarak anterior subaraknoid mesafe obliteredir. Vertebra korpus yükseklikleri ve yağlı kemik iliği sinyal intensitesi normaldir. Diğer disk mesafeleri tabiidir. Diskal herniasyon izlenmedi. Disk posterior konturu normaldir. Medüller kanal ve nöral foramenler normal genişlikte izlenmektedir. Spinal kord normal boyut ve intensitede izlenmektedir. İntradural ve epidural yer kaplayan lezyon izlenmedi. Kranioservikal bileşke normaldir. Paravertebral alan doğaldır. Posterior fossada mega sisterna magna varyasyonu izlenmektedir. LOMBER MRG TETKİKİ; İnceleme yöntemi; SIEMENS MAGNETOM MR (1.5 tesla) T1 ve T2 sagittal, T2 aksiyal planda yapılan incelemede Bulgular; Lomber lordoz tabiidir. L4-5 düzeyinde disk sinyal intensitesi su kaybı ile uyumlu azalmıştır.Sol posterolateral anüler kabarıklık ve anüler fissür izlenmektedir.Yine bu düzey Tip II end plate dejenerasyonu vardır. Vertebra korpus yükseklikleri ve korpus yağlı kemik iliği sinyal intensitesi normaldir. M.spinalis T12-L1 düzeyinde sonlanmaktadır. İntradural ve epidural yer kaplayan lezyon izlenmedi. Distal spinal kord patolojisi izlenmedi. Diğer disk mesafeleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Diskal herniasyon izlenmedi. Medüller kanal normal genişliktedir. Sakral patoloji izlenmedi. Paravertebral yumuşak doku normaldir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. E. Onur Kulaksızoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Selamlar, öncelikle geçmiş olsun. Bu şikayetlerinizi bu rapordaki boyun fıtığı ile açıklayamayız. Fıtıklar ameliyatlık değil belki ama mutlaka ihmal etmemek adına değerlendirmek lazım.

25 Mart 2024 21:59