TE
Soru Sahibi
17 Ekim 2009 12:18

Emin Bey merhaba, 4 yaşında bir oğlum var. Son dönemlerde ortaya çıkan ve

Emin Bey merhaba, 4 yaşında bir oğlum var. Son dönemlerde ortaya çıkan ve şuan sağlık bakanlığının aşılama kampanyası başlattığı domuz gribi aşısı ile ilgili. Sizce bu aşıyı çocuğumuza vurdurmalımıyız. Medya da bu aşı ile ilgili bir çok haber var. Ve bazıları endişe verici. Bu nedenle sizin görüş ve düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Emin Mindan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Selam Bütün dünyada salgın yapan domuz gribi şu anda hafif seyreden hastalık yapıyor fakat daha sonra ağır hastalığa ve çok sayıda ölümlere sebep olabilir. Bütün dünyada korku ile beklenen durum umarım olmaz ama hiç bir garantisi yok. Aşıdan 2-3 hafta sonra bağışıklık kazanılacağı için şimdiden aşı yapmak istiyorlar. Eğer salgın öldürücü olmaz ve hafif seyrederse aşının yan etkileri ve buna bağlı kısa ve uzun sürede çıkan hastalıklar sorgulanır. Otizm, MS ve Guillain- Barre gibi. Ben kimseye aşı yaptının veya yaptırmayın diyemem kendim için konuşacak olursam aşı için erken ama bütün dünyada korkulan tablo gelişir de yüzbinlerce insan hayatını kaybeder yani virüs azgınlaşırsa o zaman tereddüt etmeden aşı olurum. Sevgi ve saygılarımla Dr. Emin Mindan

23 Ekim 2009 10:39