BY
Soru Sahibi
22 Ağustos 2021 00:05

ella kullanımı adet görememe

Kutay bey merhabalar, sağlıklı günler. Geçtiğimiz ayın 28inde (yumurtlama dönemindeydim) nişanlımla aramızda geçen yakınlaşmadan sonra vajina içine değil ama dudakların arasına boşalma oldu. Ertesi gün yine aynı şey yaşanınca, (ilk olaydan 24 saat, 2. olaydan yarım saat sonraya denk geliyor) ella kullandım. Normalde bu ayın 15inde adet olmam gerekiyordu fakat olmadım. Ayın 18inde her adet öncesi yaşadığım gibi kahverengi akıntı geldi ve ertesi gün ise az da olsa kırmızı kan geldi. Şu an ayın 21'i ve günlerdir adetim bir türlü gelemiyor. Akıntı geliyor az da olsa kan geliyor, duruyor ve ertesi gün gelmeyi tekrar deniyor gibi ama sürekli duraksıyor. Bu şekilde hamilelik gerçekleşemeyeceğini düşünüyorum fakat yumurtlama dönemimde olmam da strese soktu sanırım. Kaldı ki hesaplarıma göre zamanlama olarak yerleşme kanaması da olamaz, tabi siz işinizin ehlisiniz ve daha iyi bilirsiniz. Fazla da uzatıp, vaktinizi almadan, ella kullanımı yaşadığım bu duruma sebebiyet verebilir mi acaba? Görüşünüz kıymetli, sevgiler.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Boş yere ve cahilce Ella alıp hormon dengenizi alt üst etmişsiniz. Bekleyin, adetler eski normalliğine dönecektir. Erkeğin boşalmış ya da boşalmamış olmasına bakılmaksızın, vajinal cinsel ilişki (vajinal seks – penisin vajina içine boylu boyunca girmesi) dışında sürtünmeden, oral ya da anal seksten, çevreden, giysiden, havludan, hamamdan, havuzdan, denizden, tuvaletten bulaşan sperm ile gebe kalma olanaksızdır, şehir efsanesidir. Erkek tohum hücreleri (sperm) dış ortamda dakikalar içinde ölürler. Kaldı ki zorla vajina içine bulaştırılsa bile spermin vajina boyunca öldürücü vajinal asid ortamından geçmesi gerekiyor. Bu arada vajinal, oral, anal, sürtünme vb. her türlü cinsel ilişkide prezervatif kullanmayı ihmal etmeyiniz. Cinsel geçişli hastalık kapmanız (HPV, Herpes, AIDS dahil) en az gebelik kadar istenmeyen bir durumdur ve bedelini ömür boyu ödersiniz. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (CİNSELLİK) ulaşabilirsiniz.

22 Ağustos 2021 12:54
BY
Soru Sahibi

Doktor bey yanıtınız için teşekkür ederim. Sizi rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Gerçekten yazdıklarınız da çok haklısınız, bugün adet gecikmesinin 13.günü ve hala adetim yok. Acaba adet döngüsü önümüzdeki aya sarkmış olabilir mi? Ella hapı adeti bu kadar uzun geciktirebilir mi yoksa doktora gitmeli miyim?

29 Ağustos 2021 00:03
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sadece bekleyin

29 Ağustos 2021 15:31
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 8703 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
vajinada yanma Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Duphaston kullanımı Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Şahin Kaan Baydemir
Op. Dr. Şahin Kaan Baydemir Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Burak Arslan
Op. Dr. Burak Arslan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Pınar Batu Kartal
Op. Dr. Pınar Batu Kartal Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Yasemin Ballıca
Op. Dr. Yasemin Ballıca Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Aşkım Sönmez
Op. Dr. Aşkım Sönmez Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube