CS
Soru Sahibi
28 Ağustos 2020 08:42

Duloxetinin gebelikte kullanimi

Hocam iyi günler dilerim,37 yaşındayım, panik atak ve okb,anksiyete icin 5 yil paxilden sonra doktorum cymbalta 30 mg verdi. 1 yildir kullanıyorum,gecen hafta 6 haftalik hamile oldugumu ogrendim ve direkt psikiyatrma gittim, kati dille konuşmamakla beraber bırakalım passiflora deneyelim dedi, ben kendimi iyi hissetmiyorum korkuların kaygilarimla günümü yasayamiyorum, cok zorlaniyorum doktor bey, bana psikiyatr im buradaki üniversitenin farmakoloji bölümüne duloxetinin hamilelikte kullanımı ile ilgili bilgi almamı istedi, ancak pandemiden ötürü korkudan gidemiyorum ve bu sitede hep sizi takip ediyorum nasil sabırlı ve anlayislisiniz, ben ilacima devam etmek istiyorum bu şekilde yaşamak hamileligimi mutsuz geçirmek istemiyorum doktor bey ne yapabilirim, devam edebilir miyim, baska ilaçla mi devam etmeliyim, doktorum özellikle farmakoloji bölümüne 30 mg duloxetini gebelikte sormamı istedi, sizden aldığım cevapla hareket edeceğim ne olur yardim edin bana, duaciniz olurum. Saygılarımla.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Atila Karaalp
Prof. Dr. Atila Karaalp
Tıbbi Farmakoloji

Sayın Sonay Hanım: Duloksetin ve diğer SSRI grubu antidepresan ilaçların gebeliğin tamamı boyunca verilmesi ile bebekte kalıcı bir hasar oluşması beklenen bir durum değildir. Yapılan geniş çaplı taramalarda bu ilaçları alanlarla almayanlar arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yani eğer ilacı bırakamayacak durumdaysanız bence gebelik süresince almanızda bir sıkıntı ortaya çıkmaz. Ancak biz gebeliğinde bu tür ilaç kullananlara doğumdan iki-üç hafta önce kesmelerini ve doğumdan sonra tekrar başlamalarını öneririz zira bebekte doğumu takiben solunum zorluğu riskini ufak da olsa artırdığına dair bilgiler var. Eğer siz de bu şekilde yaparsanız bebeğin riskini minimalize etmiş olursunuz. Sağlıklı ve huzurlu bir gebelik dönemi geçirmenizi dilerim.

4 Eylül 2020 11:47
CS
Soru Sahibi

Cok tesekkur ederim,sizden cevap almak beni cok mutlu etti, cunku bilgi ve deneyimizine, hasta yaklaşımınıza sonsuz saygi duyuyorum, iyigunler diliyorum hocam.

6 Eylül 2020 10:21
Prof. Dr. Atila Karaalp
Prof. Dr. Atila Karaalp
Tıbbi Farmakoloji

Rica ederim, siz sağ olun.

7 Eylül 2020 16:23
Prof. Dr. Atila Karaalp
Prof. Dr. Atila Karaalp Tıbbi Farmakoloji

Yazar toplam 1331 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
İlaç tedavisine direnç Prof. Dr. Atila Karaalp
Riskli gebelik Prof. Dr. Atila Karaalp
Noacne sivilce kremi Prof. Dr. Atila Karaalp
İlaç ve yan etkileri Prof. Dr. Atila Karaalp
Zaditen damla uykusuzluk Prof. Dr. Atila Karaalp
Tıbbi Farmakoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Ayşe Gürkan Tıbbi Farmakoloji
Dr. Metin Yeşiltepe Tıbbi Farmakoloji
Uzm. Dr. Buket Güngör Tıbbi Farmakoloji
Dr. Nalan Tiftik Tıbbi Farmakoloji
Dr. Nathan Lack Tıbbi Farmakoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube