T
Soru Sahibi
18 Ağustos 2020 16:52

Doku kaybi

Hocam merhabalar bacaklarima varis icin köpük tedavi uygulandi, bir bacagimda baldirimdan dizimin altina kadar cizgi seklinde kahverengi leke kaldi köpük yapan doktorum bu lekelenme icin expigment krem verdi bacagimda 4 kere soyuldu altindan kirmizi deri cikti doktor ali sait cal gittim sizi tavsiye etti... bunun bir lekelenme degil de doku çürümesi oldugunu o dokunun öldüğünü soyledi bir tek sizin yardimci olabileceğinizi soyledi yardimci olabilirmisin randevu alsam gelip gorussek ...yani doku çürüsede tekrar islemlerle canlanabilir mi

1 cevap
Cevaplar (1)

Sklerotedavi sonrasında bazen uzun süre kalabilen pigmentasyon gelişebilmektedir. Özellikle ayak bileği çevresinde görülmektedir. Geçici olmakla birlikte % 1-2 oranında 1 yıl kalabilmektedir. Pigmentasyon sklerozan maddenin konsantrasyonuna, sklerozan maddeye ve tedavi tekniğine bağlıdır. Pigmentasyon eritrositlerin hemolizi ve hemosiderine bağlıdır. Asında hemosiderin bir dövme boyası gibi tanımlanabilir. Pigmentasyondan hemosiderin yanında melanin brikimide sorumlu tutulumuş ancak hemosiderin depolanması ve transferinde problemleri olan hastalarda daha sık görülmektedir. Hemosiderin hemoglobinin makrofajlarda yıkımı ile ortaya çıkmaktadır ve 100 µm çaplarındadır. Demir hidrokist hemosiderinde farklı formlarda bulunmakta sıklıkla da ferritin formunda. Pigmentasyon sıklıkla tedavi edilen varis boyunca gelişmektedir. Bu hastaya tedavi edilen damarın gölgesi olarak tanımlanmakta ve zamanla kaybolmaktadır. Osmotik sklerozan maddenin osmotik etkisi ile damar boyunca noktasal pigmentasyon olabilmektedir. Deterjan tipi sklerozanlar uygulama alanında damarda birkaç cm hasar ile çizgisel pigmentasyon olabilmektedir. Pigmentasyon uygulanan maddenin yoğunluğuna, uygulama basıncına,damar içi basınca, damar frajilitesine, leke gelişmesine yatkınlığa bağlı olabilir Hemosiderin pigmentini dokudan uzaklaştırmak için bu hastalarda dual yellow lazer tedavisi uyguluyoruz

20 Ağustos 2020 16:46