HS
Soru Sahibi
30 Ekim 2021 17:57

doğum kontrol hakkında bilgi almak istiyorum

Hocam merhaba, erkek arkadaşım ile cinsel ilişkiye girmek istiyoruz. Yaşım 21. İkimizin de ilk cinsel birlikteliği olacak. Bana daha iyi yardımcı olabileceğinizi düşündüğüm için bu detayları vermek istiyorum size. Araştırdığım kadarıyla gebelikten korunmak için en etkili yöntem doğum kontrol haplarıymış düzenli ve saatine uygun kullanmak şartıyla tabi. Bu hapları herhangi bir eczaneden temin edip kullanabilir miyim yoksa illa bir doktor önerisi ile mi almalıyım? Bu hapı tam olarak nasıl kullanmalıyım ? Beni bu konu hakkında aydınlatırsanız çok memnun olurum. Kolaylıklar dilerim,iyi çalışmalar.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Doktora ilaç yazdırmanıza gerek yok. Aşağıdaki bilgileri okuyunuz, yeter. Öncelikle yaşınız 35 üstü, sigara içiyor, şişman olmamalısınız, ayrıca sizin ve 1. derece akrabalarınızın genç yaşta damar tıkanıklığı geçirmemiş olmanız gerekiyor. Haplar arasında çok fark yok. Dozlar benzer. Sadece Qlarista’da doğal, diğerlerinde sentetik estrojen var. Yan etkide fark yok. Qlarista’da hap almayı almayı unutursanız, ertesi günü 2 hap kullanamazsınız çünkü dozlar değişken, yani biraz daha kullanımı karışık. Estrojenik, vücut hatları tipik dişi yapısında iseniz Miranova, Estrojenik değil daha çok erkeklik hormonu hakim ise yani adeleli, sivilceli, tüylenmeli iseniz Yasmin veya Yazz, Adet öncesi meme hassasiyeti, şişkinlik varsa Yazz, Kanama miktarınız çoksa qlairista uygundur. Ayrıca aşağıdaki kaynaklarda gerekli bilgiler var. Özellikle cinsellik başlıklı 3 bölümün hepsini okuyunuz. Bu arada vajinal, oral, anal, her türlü cinsel ilişkide prezervatif kullanmayı da ihmal etmeyiniz. Cinsel geçişli hastalık kapmanız (HPV, Herpes, AIDS dahil) en az gebelik kadar istenmeyen bir durumdur ve bedelini ömür boyu ödersiniz. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (CİNSELLİK, bekaret, gebelikten korunma, doğum kontrol hapları) ulaşabilirsiniz.

30 Ekim 2021 20:48
HS
Soru Sahibi

Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim hocam. Son olarak size 2 sorum olacak. Cevap verirseniz çok sevinirim. 1- Adet öncesinde meme hassasiyeti, şişkinlik ve zaman zaman hafif karın ağrısı yaşıyorum fakat sivilce ve tüylenme gibi problemlerim bulunmadı hiçbir zaman. Bu sebeple Yazz veya Qlarista isimli haplardan bir tanesini kullanmam uygun olur mu? 2- Adetimin ilk günü hapa başlayacağım için eğer adetimin ilk günü diyelim ki Perşembe gününe denk geldi , kutu içinde Perşembe gününü belirten haptan mı kullanmaya başlamalıyım yoksa direkt birinci haptan yani pazartesiyi işaret eden haptan mı kullanmaya başlamalıyım ilk kez kullanım için ?

1 Kasım 2021 00:48
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Önceki mesajımı ve ilaç prospektüsünü okuyunuz.

1 Kasım 2021 13:23
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 8241 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Yumurtalık rezervi hk Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Hamile kalır mı ? Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. İlker Çerçin Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ulduz Jaferova Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Günay Babayeva Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Dr. Tuba Tombul Kotancı Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Süheyl KONAVARD Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube