l
Soru Sahibi
29 Nisan 2013 12:57

dmar tıkanık

hocam merhaba 2001 yılında eşime RCA'ya balon stent yapıldı.Şimdi kontrole gittiğimizde eforda çökme görüldü.anjiyo yapıldı. ANJİYO SONUCU sol ventrikülografi:yapılmadı koroner anjiografi: LMC:normal LAD:proksimali yoğun kalsifik ,plaklı.gövdede %30-40 diffüz darlıklar distali plaklı CFX:proksimal %20 .Gövde %20. RCA:Proksimal uzun segment %100.Distali antegrad doluyor.gövdede stent öncesi %100.Distali retrograd iyi doluyor. SONUÇ: Koroner arter hastalığı TANI KODU:125.1:Aterosklerotik kardiyovasküler hastalık KARAR:ilaç tedavisi öner VERİLEN İLAÇLAR: atacand 16mg Kullanım şekli1x1 concor 5mg Kullanım şekli 1x1 coraspin 100 mg Kullanım şekli 1x1 vastarel mr 35mg 60 ftb Kullanım şekli 1x1 monoket long retard 50 mg Kullanım şekli 1x1 EKO SONUC AORT KAPAK görünüm :normal gradyent :max 5.0 ort yetersizlik:eser MİTRAL KAPAK: görünüm: uçları hafif kalın gradyent normal yetersizlik:minimal MVA: doppler plenim TRİKÜSPİT KAPAK görünüm normal yetersizlik: eser DİYASTOLİK F

1 cevap
Cevaplar (1)

İlaç tedavisi ile izlenmesi yeterli olacaktır. Başka risk faktörleri varsa onların da kontrol altına alınması hastalığın seyrini ve ilerlemesini yavaşlatacaktır.

4 Mayıs 2013 01:32