KE
Soru Sahibi
6 Kasım 2021 19:32

d dmimer ve aşı

merhabalar. ben bu temmuzda 2. sinovac aşımı oldum. ve bir ay sonra over torsiyon sebebiyle ameliyat oldum. bende alerjik rinit, bitki, hayvanlar ve toza alerjim alerjim var ve astımım var. bide kalbimde vesler var ama başka kalbimde herhangi bir sorun yok. ameliyattan sonra nefesim daraldı saturasyonum 84 düştü kilolu bir insanım. sonra d dimer bakıldı max.0.55 ken benim 1.38 di daha sonra 1 ay sonra 0.7 oldu akciğer bt çekildim temizdi kalp ekosu çekildim temizdi. 2. aşımın üzerindden 3.5 ay geçti ve 3. aşı olarak biontech olmak istiyorum ama d dimer yüksek diye bekle demişlerdi sizce aşı olmalımıyım yoksa o olduğum 2 Aşı beni bir süre daha korur mu? nefes darlığım var ama en son sizce ne yapmalıyım destek almak istedim teşekkür ederim. ay önce merhabalar. ben bu temmuzda 2. sinovac aşımı oldum. ve bir ay sonra over torsiyon sebebiyle ameliyat oldum. bende alerjik rinit, bitki, hayvanlar ve toza alerjim alerjim var ve astımım var. bide kalbimde vesler var ama başka kalbimde herhangi bir sorun yok. ameliyattan sonra nefesim daraldı saturasyonum 84 düştü kilolu bir insanım. sonra d dimer bakıldı max.0.55 ken benim 1.38 di daha sonra 1 ay sonra 0.7 oldu akciğer bt çekildim temizdi kalp ekosu çekildim temizdi. 2. aşımın üzerindden 3.5 ay geçti ve 3. aşı olarak biontech olmak istiyorum ama d dimer yüksek diye bekle demişlerdi sizce aşı olmalımıyım yoksa o olduğum 2 Aşı beni bir süre daha korur mu? nefes darlığım var ama 2 ay önce temiz dedi göğü doktorum akciğerlerime saturasyonum da iyi çıkıyor kilom var yalnız. sizce ne yapmalıyım destek almak istedim teşekkür ederim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan
Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan
Göğüs Hastalıkları

Şu anda ddimer tetkikiniz nasıl ?? Over torsiyon operasyonu ile aşınız arasında ilişki yok geçmiş olsun

6 Kasım 2021 20:04
KE
Soru Sahibi

Merhabalar sorumu yanıtladığınız için teşekkür ediyorum. Şöyle ben ameliyatı acil oldum hiçbir muayene olmadım direk aldılar ameliyata sadece 6 saat aç beklettiler. Korona testi yaptılar birde normal di. Sonra olduktan sonra nefesim daraldı d dimer yüksek çıktı 1.38 di 1 ay sonra yaptırdım0.7 düşmüş daha yaptırmadım 15 gün sonra yine yaptırıcam ay ay baktırıyorum ameliyatı olalı 2.5 ay aşıyı olalı 3.5 ay oluyor bende korkuyorum aşı olmak istiyorum kimisi diyor ameliyat olduğun için d dimer yüksek anlamadım bende ama tahlillerim temiz çıkıyor bt rötgen eko falan.

7 Kasım 2021 14:54
Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan
Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan
Göğüs Hastalıkları

D Dimer ameliyat nedeni ile de yükselebilir. Yaşa bağlı da yüksek çıkabilir kontrol ettirin ltütfen ve aşınızı olmanıza engel değil d-dimer yüksekliği

7 Kasım 2021 15:02
Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan
Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan Göğüs Hastalıkları

Yazar toplam 50 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
BATMA ŞEKLİNDE AĞRI Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan
Ağızdan kan gelmesi Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan
Amfizem ve fibrotik bant nedir Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan
Göğüs ağrııs Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan
Nefes Darlığı/Açlığı Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan
Göğüs Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Ömer Kaya
Uzm. Dr. Ömer Kaya Göğüs Hastalıkları
Uzm. Dr. Zarifa Achikgoz
Uzm. Dr. Zarifa Achikgoz Göğüs Hastalıkları
Uzm. Dr. Nalan Uygun
Uzm. Dr. Nalan Uygun Göğüs Hastalıkları
Uzm. Dr. Mehmet Aydoğan
Uzm. Dr. Mehmet Aydoğan Göğüs Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube