EM
Soru Sahibi
8 Eylül 2020 18:30

Crohn + FMF kontraslı BT

hocam iyi günler. 21 yaşımdayım 7 yıldır crohn 13 yıldır FMF hastasıyım. son 1,5 ayda 7 kg kadar kilo kaybı bulantı ve ishallerim mevcut. kontraslı bt çekildi raporum şu şekilde; Oral, IV yolla 300/100 ml non-iyonik konrast madde verilmesini takiben , aksiyel 1,25 mm kesit kalınlığı kullanılarak elde edilmiş ve reformat görüntüler eşliğinde yorumlanmıştır. Sigmoid kolon ve inen kolon distalinde nonspesifik mural belirginleşme izlenmektedir. Ayrıca inen kolon proksimalinde nonspesifik mural belirginleşme mevcuttur. Sigmoid kolonda pasaj minimal azalmıştır. Haustral yapılarda hafif belirginleşme izlenmektedir.Her iki over düzeylerinde follikül kistleri mevcuttur. Endometrial kavitede sıvı dansitesi dikkati çekmiştir. L5 vertebra her iki tarafta sakralize görünümdedir. durum nedir hocam? rahimde sıvı ve yumurtalık kisti görünmüş sanırım, son 1 haftadır akıntımda ip şeklinde kanlar görüyordum onunla alakası olabilir mi? crohn açısından durumum nedir? cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler...

2 cevap
Cevaplar (2)

Geçmiş olsun, tomogrfinden anlaşıldığı kadarıyla, kalın bağırsağında crohn'a bağlı değişiklikler var, over ve endometriumda yaşınla uyumlu görüntüler varmış, ancak şikayetin varsa kadındoğum uzmanı muayenesi olabilirsin. Crohn şiddeti tomografiyle anlaşılmaz, komplikasyonları görülür. Senin ishal sıklığın, karın ağrın ve kilo kaybın hastalığın şiddetin anlatır tabi birde kolonoskopik bulguların. 7 kilo 1,5 ayda ciddi bir kayıp, doktoruna tedavinin düzenlenmesini tekrar konuşman gerekebilir.

9 Eylül 2020 10:43
EM
Soru Sahibi

hocam iyi günler BT de bir önceki sorumda belirttiğim üzere kolonda doktorun deyimiyle ciddi kalınlaşma görünmüştü. Doktorum cerrahi gerekebilir dedi, cipro ve flagyl basladı 1 hafta kullandım, antibiyotik bitiminden 1 hafta sonra ( tomografiden 15 gün sonra) endoskopi ve kolonoskopi oldum. kolonoskopimde kalınlaşma görülen bölgeler tamamen temiz raporlanmış sadece ileumda hafif ödem ve spazm olduğu belirtilmiş. endoskopide ise antral gastrit ve duodenit görüldü. patoloji sonuçlarım henüz cıkmadı. kolonoskopimin dikkatli yapılıp yapılmadığına dair şüphelerim var. Hocam kalınlaşmanın kolonoskopide gözden kaçma ihtimali var mıdır? cerrahi düşündürecek bir kalınlaşmanın antibiyotikle 1 haftada geçmesi mümkün müdür? sol alt karnımda yemeklerden sonra oluşan ve hareketle artan ağrım vardı birkaç aydır, antibiyotikten sonra da bir değişme olmadı aynı şekilde devam ediyor ne yapmam gerekir? teşekkürler...

3 Ekim 2020 12:47

Geçmiş olsun, lümeni daraltmayan Cronh hastalığında cerrahi uygulamayız, Crohn hastalığında daralma, tıkanma veya fistül gibi ciddi komplikasyonlar olmadan cerrahi yapmak uygun değildir. Sizin düzenli aralıklarla kolonoskopik muayene olmanız önemli. Deneyim gerektiren tetkikleri güveneceğiniz yerlerde yaptırmanız uygun olacaktır.

3 Ekim 2020 15:30