KH
Soru Sahibi
19 Eylül 2011 09:21

çölyak tanısı konuldu kök hücre tedavisi ile iyileşme mümkün mü

MERHABA BİZİM 5 YAŞINDA BİR OĞLUMUZ VAR KAN DEĞERLERİ ŞÖYLE ANTİGLADİN IGA:320,ANTİGLADİN IGG:*** *** ** ANTİENDOMİSYUM IGA:171,18 ANTİENDOMİSYUM IGG:5,84 DOKTORUMUZ ÇÖLYAK AÇISINDAN ENDOSKOPİ İSTEDİ SONUCU:""""EPİKRİZ:Morfolojik bulgular çölyak ile uyumlu olabilir.modifiye giemsa ile seyrek helicobacter pyolori görüldü."""" sonucuna göre bize çölyak tanısı ile gluten dieti başlattı 3 ayda bir kontrole çağırdı. size sorumuz şu:biz kesin çölyak hastasımıyız önerileriniz nelerdir.eğer çölyak hastası isek kordon kanı kök hücre ile tedavisi mümkünmü (5 ay sonra bir erkek bebeğimiz dünyaya gelecek) şimdiden teşekkür eder işlerinizde kolaylıklar dileriz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Durmaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Merhaba Hasan Bey, Çeşitli yeni tedavilerin geliştirilmesi için yurtdışında çalışmlalar sürmekteyse de şu an için Çölyak hastalığının yaşam boyu hiç gluten içermeyen diyet dışında kanıtlanmış başka bir tedavi şekli yok. Endoskopinizi yapan ve tanınınızı koyan Çocuk gastroenteroloji uzmanınızın takibini ve tedavilerini aksatmamanız öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

20 Eylül 2011 23:06