bY
Soru Sahibi
19 Eylül 2011 11:13

çocukta gis problemleri

doktorhanım oğlum 5yaşında,24kilo.3günönce kusma,karınağrısı başladı.5kez kustu 2 kez kakayaptı birazsulukakaydı çokkötükokuyordu. aynıgece çocukacile başvurduk gaita ve kan tetkiki yapıldı crp yok lökosit ve bazı değerler biraz yüksek çıktı kanda gaitada da amipkisti gözlendi doktorumuzasordum kandakideğerlerin yüksekliğini amipte normal bençok dahafazlasını gördümdedi.hemen serum taktı genel durumu kötü göründüğü için sabahakadar 2 kez daha kaka yaptı ve 4kez daha kustu seruma bulantısı için ilaç koydular biraz ateşi oldu 38.5 tu.novalgine yaptılar ateşi düştü. doktor reçeteye nidazol günde 3 kez 1 ölçek , dolven ve calpol dönüşümlü olarak , medpamid şurup günde 3 kez verdi. yağlı şekerli yemesin tuzlu kraker yoğurt şeftali suyu muz falan yesin dedi. kusması o gün birkaç kez daha oldu 1 kez kakayaptı sonra kusmaolmadı ama kakadayapmadı ilaçları kullanıyorum düzenli olarak. önerilen tedavi doğrumudur amip dışkıyoluyla atılıyormuş kakayapmaması tedaviyietkilermi neyapmamıönerirsiniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Durmaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Yazdıklarınızdan akut gastroenterit adını verdiğimiz bir hastalık geçirmiş olduğu anlaşılan oğlunuzun ki gibi akut durumlarda sizi muayene eden doktorun önerilerini izlemeniz doğrudur. Amip koliti düşünülen çocuklar için seçilen ilaç uygundur. Geçmiş olsun.

20 Eylül 2011 23:10