MG
Soru Sahibi
6 Temmuz 2019 10:33

Bruksizm, botoks, gece plağı, 20lik diş

Merhabalar, benim bruksizm problemim var. Kalıcılığı arttırmak için botoks yöntemini düşünüyorum. Hatta gece plağı da kullanmayı düşünüyorum. Geçen senelere oranla bu sene daha fazla oluyor. 4 gömük 20lik dişim var ve sağlam dişlerimi çürütmeye başladı. Doktor uyarmıştı o zamanlar sağlam diye çektirmek istemediö. Çünkü çenem, ağzım yapısal olarak küçük, dar olduğu için sıkıntılı bir diş yapım var. Sizin öneriniz ne olur hocam? Teşekkürler, İyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dt. Mehmet Cihan Şengün
Diş Hekimi , Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Merhaba Gamze Hanım bruksizm çeşitli stres durumlarında oluşabilmektedir. Uzun dönem diş sıkma sonucu hem dişler hem de çene eklemi zarar görebilmektedir. Bu durum için kişiye özel gece plağı önerebilirim. Uzun dönem kullanmak sizi rahatlatabilir. Botoks tedavisi de yapılabilir, hızlı bir rahatlama sağlar ancak 3-4 aylık periyodlar halinde uygulanması gerekecektir. Doktor değerlendirmesi bu aşamada önemlidir. 20 yaş dişleriniz radyografik güncel olarak değerlendirilmelidir. Eski filmlerinizin de elinizde olması çürük, lezyon (kemik kaybı, enfeksiyon varlığı) vs ilerleyişini göstermekte faydalı olacaktır. Çenenizin dar olması çapraşıklığa neden olabilir. Ağız bakımınızda eksik olması çürük riskini artırabilir. Hijyen, fırçalama önerisi alınabilir. 20 yaş dişleriniz eğer komşu dişlerinize zarar veriyor veya lezyon oluşmasına nedense hızla çekilmesini öneririm. Komşu dişleriniz olan 2. büyük azı dişiniz besin öğütmede 1. büyük azına benzer görevi vardır. Özet ile; 20 yaş dişleriniz komşu dişlere zarar veriyor veya vermişse bu dişler çekilmelidir. Bruksizm azar azar da olsa uzun sürede çok zarar verecektir. Erkenden çözmek yerinde olacaktır. İyi günler dilerim.

7 Temmuz 2019 12:14