NN
Soru Sahibi
23 Nisan 2019 02:07

dis eti iltihaplanmasj

Merabalar sağ arka dislerimde çürükler var bunun için dis hastanesine gittim dislerin iltihaplanmis dediler antibiyotik yazıp beni eve gonderdiler kaç gündür bu ilaçları kullanmama rağmen dislerimde ki ağrı geçmedi ayrıca diş ağrım basladiktan sonra midem de şişlik oluştu yediklerimi sindiremiyorum acaba dis iltihabim midemdeki sislige sebeb mi oldu yanitlarsaniz sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dt. Mehmet Cihan Şengün
Diş Hekimi , Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Merhabalar Merve hanım dişlerinizde çürüğünüz var ise dolgu veya kanal tedavi ile tedavi edilmelidir. Eğer ki diş etlerinizde şişlik veya kanama problemleriniz var ise diştaşı temizliği (detertraj) ve derin temizlik (küretaj) işlemleri yapılmalıdır. Bu işlemler yapılmadan antibiyotik kullanımı sadece belli seviye kadar rahatlama sağlar ancak sorunu ortadan kaldırmaz. İlaç bitimi sonrası dertleriniz devam eder. Ağrılarınızdan dolayı yiyecekleri tam parçalayamadan yutmanız halinde hazımsızlık sorunları doğabilir, mide rahatsızlıklarını oluşabilir. Size ilaç verip gönderen bir kuruluş yerine uzman hekimlere görünmenizi tavsiye edebilirim. Diş etlerinizdeki durum için Periodontoloji uzmanına uğrayabilirsiniz. Üniversite ve özeldeki yetkin kişilere muayene olmanız yerinde olacaktır. Saygılarımla.

23 Nisan 2019 22:57