US
Soru Sahibi
25 Aralık 2017 14:58

Boyun Fıtıgı

Merhaba, boyun ağrısı ve kolda uyusma sikayeti ile beyin ve sinir cerrahisine basvurdum. Cekilen MR sonuclarina gore dr'un yorumu ameliyatlık bir durum gorundugunu, ancak klinik muayenemin iyi olmasi nedeniyle (guc kaybi ve denge kusuru gorunmemesi) boyunluk ve ilac tedavisi verecegini belirtti. Fizik tedavinin fayda saglamayacagini belirterek onermedi. Sonrasinda basvurdugum fizik tedavi uzmani dr ise fizik tedavinin fayda saglayacagini belirtti. MR sonuc kısmı asagidadir. Ciddi bir kafa karisikligi yasamaktayim. Degerli yorumlarınızı beklerim.Tesekkurler. SONUC: Servikal lordozda düzlesme, C4-5 diskinde anterior subaraknoid mesafeyi silen sol paramedian protrude herniasyon, C5-6 diskinde diffuz bulging ve spinal korda bası olusturan sag paramedian-foraminal protrude herniasyon, bu duzeyde dejeneratif degisiklikler ile birlikte sag noral foramende daralma, C6-7 diskinde hafif bulging.

1 cevap
Cevaplar (1)

Öncelikle geçmiş olsun. Bu durumda yapmanız gereken şu; öncelikle fizik tedaviye en az 14 gün gidebilecekseniz faydasını görürsünüz. Ancak sadece fizik tedavi herşeyi toparlamaz. Şu an ki şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olur. Fizik tedavinin sonrasında mümkünse egzersiz yapın.Boyun ve sırt bölgesini içeren egzersizler yapmanız, duruşunuza ilişkin mevcut hatalarınız varsa düzeltmenizi sağlayan çalışmalar yapmanız lazım. Bu noktada; bir fizyoterapiste danışmanız hatta mümkünse bir süre fizyoterapist ile egzersiz yapmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

27 Aralık 2017 09:41