DM
Soru Sahibi
6 Temmuz 2018 16:22

Bilgi Almak istiyorum.

Sağ kulağımda 2015 ten beri geken bir hastalık var. Birçok kbb hekimine başvurdum ama hastalığın şu diyebilen olmadi. Sol kulağimda çocukluğumdan gelen sensörinal bir kayıp var zaten yaklaşık 3 senedirde sağ kulağımda sıkintı yaşıyorum. Sağ kulağimda birkaç farklı tonda çınlama var bu 2015 te başladı o zamanlar hafif ti sonralari artti. 2015 ten itibaren sağ kulağimda işitmede gitgeller başladi. Çeştli hekimlere başvurdum ani işitme kaybı, menier diyenler oldu sinüzüte bağlayanlar oldu. Kulağima iğne yoluyla kortizon aldim. Damar yoluyla kortizon aldim. Ama her ne kadar ilaçları aldığımda iyileşsemde sonraları yine işitmemde kötüye gitmeler oldu. Yüksek frekanslarda şiddetli düşmeler görüldu. Işitmem kötüye gittiğinde ilaç tedavisi almasam bile kendiliğinden düzeliyordu. İstimemin kötüye gideceginin haberini çınlamam veriyor kötüye gideceği zaman çinlama çok şiddetli bir şekilde artıyor. Diğer bir husus ta işitmem belli bir dönem o işi yaparken hemen kötüye gitmeye başliyordu. Mesela işe gittiğim zaman işitmem kötulesiyordu. Sonra bu düzeldi. Baska bir sekilde geri döndü bu sefer de ders çalisirken işitmem kötülesmeye basladi. Ne zaman elime bir kitap alsam okumaya baslasam ilk once cinlamam artiyor sonra isitme kotulesiyordu. Bu da zamanla düzeldi. Son 5 6 aydır iyiyim. Tabi çinlamam hala var iştimede git geller oluyor ama 2000 hz den sonra oluyor telefondaki programdan olçuyorum. 2015 te işitme testim sol kulak 75 db saf ses ortalaması, sağ kulakta 7 db di. Sag kulagimda tüm frekanslar 10 db felandi. Ama şimdi sağ kulağimda 2000hz den sonra gözle görülür şiddetli bir düşüş var. Bazi ince sesleri duyamiyorum. Ve asil tuhaf olan fiziki muayene mr sonuçlari kan değerleri hersey temiz ken oldu bunlar. Şimdiye kadar hiç baş donmem denge problemimde olmadi. Bu durumu nasıl yorumlarsınız?

0
5 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (5)
Prof. Dr. Ali Özdek
Prof. Dr. Ali Özdek
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

elinizdeki tüm tetkilerle birlikte muayeneye gelmenizde fayda var...

8 Temmuz 2018 23:27
DM
Soru Sahibi

Hocam en yakın zamanda Sivas tan tüm dosyamla beraber size muayenehaneye geleceğim. Sivas Cumhuriyet Üniversitesindeki doktorum Hacettepe Üniversitesine git dedi. Sizin muayehanenizde tüm işlemler tetkikler yapılabilmekte değil mi hocam?

10 Temmuz 2018 18:10
Prof. Dr. Ali Özdek
Prof. Dr. Ali Özdek
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

muayenehanemizde her türlü işitme ve denge testi yapılıyor...

15 Temmuz 2018 09:00
DM
Soru Sahibi

Merhaba sayın hocam. Ben yaklaşık 1 ay önce sivastan size muayene için gelmiştim. Önlikle ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Size sormak istediğim bir husus var. Siz bana hidrops teşhisi koydunuz. Hocam hidropsta atak sırasinda işitme kaybı yaşiyorum çınlama ve uğultu normal seyrinden çok fazla artıyor. Merak ettiğim husus işitme kaybı 2000 hz ve sonraki yuksek frekanslarda oluyor. Menier ve hidrops ta işitme kaybı pes tonlari tutmaz mi? Bu bir kural mıdır? Yoksa istisna olarak yüksek frekansları da tutabilir mi?

29 Ağustos 2018 12:55
Prof. Dr. Ali Özdek
Prof. Dr. Ali Özdek
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

genelde hidropsta klasik bulgu işitme kaybının pes tonları tutması şeklindedir. ama bazen tiz tonlarıda tutabiliyor...

30 Ağustos 2018 14:22
DM
Soru Sahibi

Tanım kesinleşti hocam otoimmün iç kulak hastalığı. Merak ettiğim husus bu hastalık benim duymamı tamamen kaybetttirebilir ama ondan sonra başka bir organıma sıçrar mı? yani bağışıklık sistemindeki sorun başka bir sorun çıkartır mı? Multiple skleroz hastalığına yakalanma ihtimalim çok yüksek olur mu örneğin?

14 Kasım 2018 13:29
Prof. Dr. Ali Özdek
Prof. Dr. Ali Özdek
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Otoimmün hastalıklar tek bir organı tutabildiği gibi romatizmal hastalıklar, tiroid problemleri ve üveit gibi hastlaıklar olarak da karşımıza çıkabilir. bunu öngörmek mümkün değil...

18 Kasım 2018 22:23
DM
Soru Sahibi

Pekala hocam cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Bu eşsiz kariyer ve başarı dolu hayatınıza rağmen burda bize vakit ayırıp yardımcı olduğunuz içinde çok sağolun. Cevap verme imkanınız doğarsa size son bir sorum daha olacak. Eğer bu otoimmün hastalık işitme seviyemde büyük hasar oluşturursa koklear implant ameliyatı olabilirim değil mi? Bu hastalık koklear implanta sakınca oluşturmaz değil mi?

19 Kasım 2018 11:33
Prof. Dr. Ali Özdek
Prof. Dr. Ali Özdek
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

koklear implanta sakınca yaratmaz...

19 Kasım 2018 23:10
Prof. Dr. Ali Özdek
Prof. Dr. Ali Özdek Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Yazar toplam 1321 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kulak içi kaşıntısı Prof. Dr. Ali Özdek
kulak zarı ameliyatı Prof. Dr. Ali Özdek
Orta kulak iltihabı Prof. Dr. Ali Özdek
Baş dönmesi Prof. Dr. Ali Özdek
Kulakla ilgili sorun Prof. Dr. Ali Özdek
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Uğur Özgür Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Uzm. Dr. Mustafa Çağrı Derici Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Emin Tunçkaşık Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Op. Dr. Behiye Akçaalan Bayram Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Dr. Hilal Betül Dal Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube