AE
Soru Sahibi
3 Haziran 2020 03:40

Ben tedavisi

yanağımda bulunan benden uzun süredir rahatsızım ama aldırmaya cesaret edemiyorum, yüzeysel bir ben, hangi yöntemle aldırmam gerekiyor ve aldırdıktan sonra çukur veya iz kalır mı ?

1 cevap
Cevaplar (1)

Benler dermoskopik olarak değerlendirilmeden alınmamalıdır. Kötü huylu benlerin total olarak çıkartılarak patolojik değerlendirmesi yapılmalıdır. Lazer vs. İle ben alımı işleminin bazı riskleri vardır. Bazen birkaç seans gerekebiliyor ve ben hücrelerini tekrar tekrar travmatize etmek malignleşmesine neden olabilir. Diğer bir risk şüpheli bir ben lazer ile silindiğinde, artık patoloji yapılamayacağı için ana kaynak görülemez ve malign melanom gibi bir hastalıkta tedavide zorluklar çıkarır. İz olayına gelince cerrahi olarak çıkarılmasından daha az iz kalacağı kesindir. Ardından fraksiyonel lazer yaparak bu izler gideriliyor.

4 Haziran 2020 18:30