BB
Soru Sahibi
23 Mayıs 2021 14:10

Bağ Yırtığı

Hocam geçen gün mr çektim sonuç böyle çıktı hocam sizin değerlendirmeniz beni mutlu eder İnceleme: SOL DİZ MR. Bulgular. İnceleme alanına giren osseöz yapıların bütünlük ve devamlılıklarında, kortikal ve meduller sinyal intensitelerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamıştır. Eklem kıkırdak kalınlığı ve sinyal intensitesi korunmuş olarak izlenmektedir. Patella ve patellar tendon normal görünümdedir. Popliteal fossada 2 cm. boyutunda Baker kisti izlendi. Eklem içerisinde patolojik miktarda sıvı görünümü saptanmamıştır. Eklem kapsül kalınlığı korunmuştur. Bursalarda sıvı koleksiyonu gözlenmemiştir. Tibiada medial menisküs posterior hornu seviyesinde fokal kemik iliği ödemi sahası izlendi. ACL trasesinde düzensizlik ve sinyal artışı mevcuttur.(totale yakın rüptür) PCL de kavislenme izlenmiştir. Medial ve lateral collateral ligamentler devamlılıkları, formasyonları ve sinyal intensiteleri korunmuştur . Medial menisküs posterior hornunda grade II dejenerasyon izlendi. Lateral menisküs posterior hornunda grade II dejenerasyon izlenmiştir. İnceleme alanına giren musküler yapılar sinyal intensiteleri, formasyonları korunmuş olup fasiyal planlar normal görünümdedir. Hocam sizlerin değerli görüşlerinizi öğrenmek istiyorum

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Engin İlker Çiçek
Ortopedi ve Travmatoloji

Mrı da öncelikle ön çapraz bağınız ile ilgili sıkıntı daha belirgin olmakla beraber menisküs yırtıklarınızın ve dizinizin stabilitesini fizik muayene ile degerlendirilmesi ve buna göre tedavinin şekillendirilmesi yerinde bir karar olacaktır

24 Mayıs 2021 20:30