aG
Soru Sahibi
20 Haziran 2023 16:16

aspirasyon biyopsi / sitoloji

Volkan Bey Merhaba, mamografi raporum: Bilateral meme glandları dens olup ( Tip D); dens meme glandlarının değerlendirmesinde mamografi sensitivitesi düştüğünden US ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. Bilateral memede cilt ve cilt altı yağlı doku seviyeleri, areola ve meme başı doğaldır. Her iki memede yaygın fibroglandüler nodüler patern izlenmektedir. Sol memede birkaç adet makrokalsifikasyon izlenmiştir. Sol meme MLO grafide üst kadranda parankimle superpoze yaklaşık 42 mm çapında dens nodüler lezyon izlenmektedir. Bilateral meme parankim yapıları düzeyinde belirgin kitlesel kondansasyon ve malignite kriteri taşıyan mikrokalsifikasyon kümelenmesi ile spikülasyon saptanmamıştır. Her iki aksiller alanda patolojik boyut ya da natürde lenf nodu saptanmadı. NOT : *** *** ** tarihli mammografi tetkiki ile karşılaştırıldığında; lezyonda anlamlı değişiklik saptanmamıştır (kist?). USG ile takibi önerilir. KATEGORİ: ACR BI-RADS 2 usg raporum: MEME US Bilateral meme parankimi yoğun fibroglandüler paternde izlenmiştir. Bilateral memede dağınık yerleşimli sağda büyüğü 10 mm ,solda büyüğü 32 mm boyutlara varan bazıları ince septalar içeren ince cidarlı çok sayıda kist izlendi. Bilateral memede solid lezyon saptanmamıştır. Bilateral meme cilt, areola, meme başı doğaldır. Bilateral aksillada patolojik boyut ya da natürde lenf nodu saptanmamıştır. BI-RADS 2 sol memeden iğne ile sıvı alındı rapor yorum : mevcut sitomorfolojik bulguler 'benign Apokrin Kisti' düşündürmektedir. olgunun klinik ve radyalojik bulgular eşliğinde değerlendirimesi önerilir. KENDİ GENEL CERRAH HEKİMİMDEN RANDEVU BULAMADIM. SİZDEN BU SONUCLARI YOTUMLAMANIZI RİCA EDEBİLİR MİYİM? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER , SAYGILAR SUNARIM

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Volkan Tümay
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Geçmiş olsun, kistik bir meme yapınız olduğu görülüyor , aynı zamanda da tip D dediğimiz radyolojik olarak yoğun bir meme yapınız var, bu durumlarda mamografi duyarlığı azalmaktadır. aile öyküsünde kanser var ise meme MRI ile ek tetkik gerekebilir . sol taraftaki büyükçe olan lezyondan biyopsi yapılmış ve iyi huylu olarak gelmiş , endişe edecek bir durum gözükmüyor. Hekiminiz bununla ilgili size uygun bir takip programı önerecektir

22 Haziran 2023 23:01