EC
Soru Sahibi
1 Temmuz 2014 09:00

Ameliyat şart mı?

Merhaba Hocam, 2 sene önce tuvaletemi yaparken kanamam oldu doktora gittim, yırtık dedi merhem hap verdi bir süre geçti, bu süreçte anüsümün sol tarafında şişme meydana geldi, kanama tekrar oldu, doktora gittim yırtık tekrar oluşmuş ve hemoroid başlangıcı dedi, yine hap ve merhem verdi kanama geçti, aylardır olmuyor ama beni asıl rahatsız eden tuvaletimi yaparken sol taraf epey şişiyor, kendimi sıkınca geçiyor. Normalde yok ama ne zaman tuvalete girsem ıkınmadığım halde sadece sol tarafı balon gibi şişiyor. Ağrı olmuyor ama o deformasyon psikolojimi epey bozdu, Ardından Proktoloji hekimine muayene oldum, endoskopi yaptı ve 1 tane sarkma olduğunu söyledi, ameliyatla alabileceğini ilaçla geçmeyeceğini söyledi, sizce muhakkak ameliyat mı gerekli yoksa başka türlü tedavisi mümkün mü, ameliyat erzem mi

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Tarifiniz tromboze ağrılı akut hemoroid hastalığından sonra geriye kalan cilt pilisine uyuyuror. Bu cilt pilileri tekrarlayan hemoroid hastalığından sonra sıklıkla görülür. Zararsızdır. Sadece kozmetik amaçla veya şiddetli kaşıntıya yol açması durumunda çıkarılabiler.

1 Temmuz 2014 11:00
EC
Soru Sahibi

Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim hocam, Sarkmaların ilaçla, bitkisel tedavilerle yada beslenme vb ile küçülmesi hatta kaybolması söz konusu mudur, yoksa sürekli büyüme mi gerçekleşir?

2 Temmuz 2014 14:17

Hayır bu deri kalıntıları kalıcıdır ama zararsızdır. İsterseniz aldırabililrsiniz.

2 Temmuz 2014 17:33
Prof. Dr. Abdullah Sağlam
Prof. Dr. Abdullah Sağlam Genel Cerrahi

Yazar toplam 304 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Karaciğer sağ lob Prof. Dr. Abdullah Sağlam
Troid biyopsi sonucu Prof. Dr. Abdullah Sağlam
Anal fissür Prof. Dr. Abdullah Sağlam
Kıl dönmesi Prof. Dr. Abdullah Sağlam
Ağızdan kan gelmesi Prof. Dr. Abdullah Sağlam
Genel Cerrahi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Adil Hacıboncuk Genel Cerrahi
Op. Dr. Alkan Atasoy Genel Cerrahi
Op. Dr. Ali Bekraki Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube