×*
Soru Sahibi
3 Mart 2024 17:57

Usg Sonuç

Bilateral meme usg Cilt ve cilt altı dokununca kalınlık ve ekojetinesi doğaldır her iki memede glandüler ve yağlı doku dağılımı yaş ile uyumlu ve parankimal yapılar fibroglandüler elemanlardan yoğun görünümde olup hafif düzeyde fibtokistik eko paternde izlenmektedir sol meme parenkimde solid ve ya kistik lezyon saptanmamıstır Sag meme alt dış kadranda periferik yerleşimli 5.5 mm hipoekojen noduler yapı görülmektedir bilateral retroareolar duktuslar normal genişliktedir her iki aksillada santrallerinde yağlı hiluslari bulunan benign görünümlü lenf nodlari mevcuttur Sonuç: hafif düzeyde fibtokistik değişiklikler sağ meme alt dış kadranda 5,5 mm fibroadenom nüvesi yoğun içerikli kist kesin ekarte edilemez malignite lehine bulgu saptanmamıstır Boyun usg Bilateral submandibuler ve parotid gland konturları düzgün olup normal boyutludur. Her iki glan internal ekoları homojendir. Troid gland her iki lobunda izlenen milimetrik boyutlu kistik nodüler oluşumlar ile hafif heterojen görünümdedir. İstmus kalınlığı normal sınırlardadır. Orta hattın her iki yanında vasküler yapılar doğal olup yumuşak dokulara ait patolojik oluşum izlenmemektedir. Boyun her iki yarısında level 2 düzeyinde ve SCM kas dorsalinde kısa aks çapı 1 cmyi aşmayan sayıca atmış reaktif lenf nodlari izlenmiştir. Sonuç: tiroid gland her iki lobunda milimetrik kistik nodüller. Patolojik boyut ve eko yapısında lenf nodu saptanmamıstır. 25 yaşındayim 18 ay boyunca bebeğimi emzirdim Hocam doktor tiroidlerine baktir dahiliye bölümüne git dedi birde hocam yazdan beri geniz akıntısı oluyor bende ondan dolayı lenf nodlari büyür mü simdiden teşekkür ederim cevabınız

4 cevap
Cevaplar (4)
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Lenf nodlarının büyüdüğüne dair bir şey göremedim. Tiroidler için kan testi önemli.

5 Mart 2024 09:43
×*
Soru Sahibi

Lenf nodlari açısından sorun yok mu yani hocam koltuk altında da oluşmuş neden acaba

5 Mart 2024 10:19
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Lenf nodlarının büyüdüğüne dair bir şey göremedim. Normalde koltukaltında 40 lenf nodu vardır zaten

6 Mart 2024 09:31
×*
Soru Sahibi

Hocam bir sey daha sormak istiyorum o kadar endişelendiriyor ki beni bu durum artık her yerimi kontrol eder oldum tesadüf dün kulak arkasini kaşırken kulak arkasındaki kulakla birleşik olan kemikte üstünde bir şişlik var sağda daha büyük solda daha ufak şekilde onlarda mı lenf çok korkuyorum artık doktora gitmekten sıkıldım ve yoruldum artık ne yapacağımı bilemiyorum gitmeli miyim kendi haline mi bırakayım

6 Mart 2024 09:44
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

Doktor bir şey yok dese bile siz hala bir şey çıksın diye mi israr ediyorsunuz?

7 Mart 2024 10:39
×*
Soru Sahibi

Sanırım haklısınız hocam benimki artık psikolojik boyuta geçti farkındayım

7 Mart 2024 10:44
Op. Dr. Can Türek
Genel Cerrahi

.

7 Mart 2024 10:57