AF
Soru Sahibi
11 Haziran 2021 20:30

Ameliyat kararı

Merhaba kadın hastalıkları gittim mommografi çektirdim daha sonra ultrason gönderdi. Mammografi sonucu ise Her iki meme başı, areolar bölge, cilt ve ciltalti yağ planları normaldir. Her iki memede dağınık fibroglandüler dansiteler izlenmektedir (tip 2 meme natern dis kadranda fokal asimetrik opasite izlendi.Sağ meme üst orta kadranda lineer ve vuvarlak krokalsifikasyon ve asimetrik opasite izlenmektedir. Yazıyor Ultrason sonuçu ise bilateral aksiller bölge de en büyüğü solda 22x9mm boyutlarında, birkaç adet, hipoekoik,hiperekojen yağlı hilusu seçilen,parankimleri belirgenleşmiş LAM ile uyumlu kitle lezyon izlenmektedir. Sonuç: BI-RADS 3 meme US Tarama yöntemi olmayıp sınırlılıklar mevcuttur. Klinik bulgular FM ve MG ye eşlik etmektedir. Çoğu meme kanseri US ile saptanamaz. Hasta risk grubuna göre mamogrofik değerlendirme önerilir. Yazmışlar bunun anlamı nedir ? Kanser teşhisi mi koydular. Kadın hastalıkları doktoru genel cerrahi git dedi o karar verip alması gerekirse alir dedi acaba almak gerekiyor mu ? Alınması da olur mu ? Alinmasa ne gibi ciddi sorunlar oluşur ? Alınsa hastane de yatış olur mu ? Hemen kalkabilir muyum ?

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Op. Dr. Gamze Kızıltan
Op. Dr. Gamze Kızıltan
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

fatma hanım yapılmış tetkiklerinizin muayene eşliğinde bir meme cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerekir. belki ek tetkik gerekebilir. şu aşamada mutlaka ameliyat yapılacak kitle alınacak diye bir durum söz konusu değil. sadece şüpheli görünen bir alan var ve sizin durumunuzda kişi özelinde biyopsi yapmak ya da yakın takibe almak kararı verilir. biyopsi alınması durumunda da hastanede yatış yapmaya genellikle gerek olmaz ayaktan işlem yapılır. korkmanıza gerek yok. lütfen en kısa zamanda bir meme cerrahına kontrole gidin. geçmiş olsun

12 Haziran 2021 10:38
AF
Soru Sahibi

Ben temizliklere gidiyorum da biyopsi nereden alınır? alındıktan sonra alınan yerde sürtmeler filan olunca enfeksiyon oluşturur mu ?

13 Haziran 2021 16:09
Op. Dr. Gamze Kızıltan
Op. Dr. Gamze Kızıltan
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

biyopsi alınması gerekirse doktorunuz bu konuda size bilgi verecektir

14 Haziran 2021 10:02
AF
Soru Sahibi

Cevaplarınız için Çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın rahatsızlık verdim. Son kez son sorum olsun. ilaçla tedavi edilebilir mi ?

14 Haziran 2021 12:40
Op. Dr. Gamze Kızıltan
Op. Dr. Gamze Kızıltan
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

filmlerde şüpheli alan görülmesi bir hastalık değildir. dolayısı ile mevcut halinizle ilaç tedavisi gerektirecek bir durum söz konusu değil. süpheli görünümün açıklığa kavuşturulması için ek tetkik ya da biyopsi (parça alınması) gerekebilir ya da takibe alınabilirsiniz. geçmiş olsun

14 Haziran 2021 12:47
Op. Dr. Gamze Kızıltan
Op. Dr. Gamze Kızıltan Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Yazar toplam 56 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Memede kitle Op. Dr. Gamze Kızıltan
İntestinal metaplazi, antrum ülseri Op. Dr. Gamze Kızıltan
Koltuk altında lenf nodu Op. Dr. Gamze Kızıltan
Meme Biyopsisi Op. Dr. Gamze Kızıltan
Testler ve tam kan sayımı Op. Dr. Gamze Kızıltan
Meme Cerrahisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. Pelin Basım
Doç. Dr. Pelin Basım Meme Cerrahisi
Prof. Dr. Enver İhtiyar
Prof. Dr. Enver İhtiyar Meme Cerrahisi
Op. Dr. Suat Tayan
Op. Dr. Suat Tayan Meme Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube