AN
Soru Sahibi
19 Ağustos 2021 12:07

ALZHEİMER HASTALIĞI

Merhabalar hocam, 79 yaşında babamın unutkanlıkları sebebiyle nöroloji muayenesine götürdük. Çekilen BT sonucunda doktor; beyin erimesi var, damarlarda tıkanıklık var. Yaşlılık hastalığı yani dedi. Bizde Alzheimer mı, öyleyse evresi ne diye sorduk. Evet Alzheimer işte eskilerin yaşlılık hastalığı diye tabir edileni dedi. Lütfen sizde BT sonucunu bize yorumlayabilir misiniz? İleri seviyede mi değil mi bu durum çok aklımıza takıldı. RAPOR SONUCU: Hemisfer ilk kortikal sulkusların genişliği ve derinliği artmıştır. 3. ve her iki lateral ventrikül genişliği diffüz serebral atrofiye sekonder artmıştır. Bilateral periventriküler -supraventriküler düzeyde iskemik gliozis lehine değerlendirilen yama tarzı yer yer birleşme eğilimi gösteren hipodens alanlar mevcuttur. Serebellar folyumlar belirgindir. Bilateral bazal ganglionlar, talamus normal görünümdedir. Beyin sapı oluşumları normaldir. Her iki retrobulber alan, oküler bulb, retrobulber kaslar normaldir. Kesit dahilindeki paranazal sinüs aerasyonları normaldir. Çok teşekkür ederiz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Recep Alp
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Beyin tomografisi sonuçlarında beyinde küçülme ve damar hastalıkları bulguları mevcut. Ayrıntılı nörolojik muayenesini yapmak ve ileri tetkikleri görmek gerekir. Yaş önemli bir neden olmakla birlikte ek bir metabolik sebep varsa tedavi düzenlenmelidir. Geçmiş olsun.

20 Ağustos 2021 13:41