ÇS
Soru Sahibi
4 Ocak 2021 01:52

Alerjik reaksiyon

Hocam aniden başlayan karin ağrısı ve ishal nedeniyle hemen 1 adet meteospasmyl aldım ve akabinde önce yüzüm sonra tüm vücudum kızarmaya ve kaşınmaya başladı ellerimde ve ayaklarimda yogun batma hissi olustu ..acil serviste kortizon uygulandı Ishal devam etmedi, allerji için zyrtec kullanmaya devam ediyorum Bu durumu meteospasmyl yapmış olabilir mi yoksa bir gıda alerjisi veya zehirlenme ihtimali daha mi yüksek? Meteospasmyli daha önceki yıllarda kullanmisligim var ancak böyle bir durumu ilk kez yaşıyorum tesekkur ederim saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Atila Karaalp
Tıbbi Farmakoloji

Sayın Senem Hanım: Bu durum bana ilaç alerjisi gibi geldi. Eğer bu durum ortadan kalktıysa hiçbir ilaç kullanmanıza gerek yok, bırakabilirsiniz. Ancak (geçmişte olmamış olması önemli değil) artık bu ilaca (veya içindeki başka bir bileşiğe karşı) alerjiniz olduğunu kabul edip bundan sonra asla kullanmamalısınız. Ayrıca vücudunuzun bir ilaca alerjik reaksiyon vermiş olması nedeniyle de bundan sonra her yeni ilaç kullanımınızda daha dikkatli olmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

4 Ocak 2021 15:52