EE
Soru Sahibi
27 Kasım 2020 17:24

Akcığer zarı sıvısı

Hocam merhabalar.. 3 aya yakın süredir eşim de aralıklı olarak hafıf öksürük vardı. Fakat 3 hafta önce arttıs gosterdı.. Covıt testı negatif cıktı.. Test gunu sağ akcıger bolgesınde şiddetli agrı vardı.. Bu agrı test ten bir hafta sonra sol tarafa geçti.. Tekrar özel bır hastane ye gttık.. Aşırı enfeksiyon.. Anemi ve sol akcıger zarında sıvı birikimi tespit edildi.. Pnomonı teshsı kondu.. 14 gun antibiyotik kullandık enfeksiyon bıttı ama kan defterleri normale dönmedı.. Agrıları azaldı esimin fakat hala derin nefes alırken batma agrı var.. Bız bu hafta yine devlet kurumunda dr a gttık hocamız her ıkı akcıger zarında sıvı oldugunu.. Zarın kalınlıstıgını sol tarafın neredeyse tamamen kapandıgını soyledı ve d dimer testı istedı.. Test 650 cıktı.. Kalp ekosu cekıldi buyk bır sorun rastlanmadı.. Pıhtı atması yada akcıger zarı nda daha kötu sıkıntı cıkabılır dendi.. Ve ilacı tomografi istedı cekılmek ıcjn beklıyrz.. Sıvı birikmesi illa akcıger zarı kanseri mıdır.? Igne ile sıvı alınması ndan baska tedavi sı varmı dır? Cerrahı sartmıdır?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Göğüs Hastalıkları

Merhaba, geçmiş olsun. Sıvı birikmesinin tek nedeni akciğer kanseri değildir, enfeksiyonlar, kalp yetmezliği ve ilaç reaksiyonlarında da sıvı olabilir. Ayrım için sıvının alınması ve tetkiki gerekir. Cerrahi şart değildir. Grafilerini ve tetkiklerini görürsem daha ayrıntılı konuşabiliriz. selamlar.

28 Kasım 2020 15:54
EE
Soru Sahibi

Hocam tsk ler.. Yakın zamanda yanınıza zaten gelmeyi düşünüyoruz. Osmangazi unı den sızı tanıyrm.. Annem Huseyın hoca nın hastası.. İlaclı tomografi cekımı sonrası butun verileri alıp yanınıza gelıcez insallah.. Sıvı alımını orda gerçeklestrme ve tahlile gönderme imkanımız varmı?

28 Kasım 2020 16:30
Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Göğüs Hastalıkları

Yola çıkmayın, tetkiklerinizi şimdilik bulunduğunuz şehirde yapın. Sormak istediğiniz soru olursa görüşürüz. Selamlar.

30 Kasım 2020 12:38
Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Prof. Dr. İrfan UÇGUN Göğüs Hastalıkları

Yazar toplam 256 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Toraks bt sonuç Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Diyafram ve Ses inceliği Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Nefes darlığı Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Sağ göğüs ağrısı Prof. Dr. İrfan UÇGUN
Göğüs Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Kanan Abbaslı Göğüs Hastalıkları
Prof. Dr. Çağatay Tezel Göğüs Hastalıkları
Prof. Dr. Bülent Özbay Göğüs Hastalıkları
Uzm. Dr. Zeki Yıldırım Göğüs Hastalıkları
Uzm. Dr. Oya Altaş İbiş Göğüs Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube