US
Soru Sahibi
12 Mart 2019 00:04

Ailesel Akdeniz Ateşi (Fmf)

Hocam kolay gelsin hayırlı günler.Oğlum 25 yaşında 22 yıldır FMF hastası.DNE'sı M694 V homozigot.Colcium dispert 3X1 kullanıyor.Şimdiye kadar 2-3-6 ayda bir atak geçiren oğlum 4 aydir Ay da 1 15 günde hatta hafta da 1 defa atak geçirmeye başladı.Bulunduğum şehir de romotoloji doktoru yok.1 ay önce dahiliye de kan ve idrar tetkikleri normal çıktı.Sorum hocam hafta da 1 atak geçirmeye başlayan oğlum atak esnasın da colcıumu 4x1 mi içsin.Ağrı kesiciler fayda etmiyor.Önereceğiniz ilaç var mı?Baska yaoabileceğimiz birşey var mı?Ne yapalım ne edelim hocam.Tavsiyeniz nedir?Saygılar hürmetler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

kolşisin tedavisini sürekli olarak sabah 2 ve akşam 2 tablet yani günde 4 tablet alınız. Eğer bu durum hala sürerse anakinra isimli günlük iğneyi de tedaviye eklemek gereklidir

12 Mart 2019 06:49
US
Soru Sahibi

Hocam verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederiz.Allah razı olsun.sabah 2 akşam 2 almaya başladık.Eğer ataklar devam ederse Ankara ya da Samsuna yakın olduğu için romatoloji doktoruna gitmeyi düşünüyoruz.Hocam anakinra denilen iğne bildiğim kadarıyla yurt dışından geliyo.Bu iğneyi raporla ücretsiz getirtebiliyormuyuz.Devlet ödüyo mu?Mutlaka romotoloji doktorunun mu yazması gerekir.Bir de hocam oğlum özel şirkette müdür yardımcısı olalı 6-7 ay oldu.Stres yapıyo atakları çoğaldı.İşi de yoğun ve stresli.İşten çıkartsam mı acaba birşey olmadan Allah korusun..3,5 yıldır çalışıyor.Sık sık atak geçiriyor diye ağır işte çalışamaz raporu alabilir miyiz.Bulunduğumuz yer de romatoloji doktoru yok.Saygılar hürmetler.

13 Mart 2019 11:25
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bence oğlunuzun, hastalığı anlamasını ve hastalığına saygı duymasını tavsiye edin. Aksi halde nasıl ki taşıma suyla değirmen dönmez, öyle de, hastalığına sahip çıkmayan ve onun gereğini yapmayan ve anne-baba itelemesiyle hayatına devam eden FMF hastalarında sıklıkla sorun yaşamaktayız.

17 Mart 2019 18:13